procedurálne nesprávny. Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) sa o včerajšej kontrole navyše nedozvedel oficiálne z Bruselu, ale prostredníctvom médií. Ako uviedla riaditeľka úradu Olga Drábová, Praha sa preto bude sťažovať diplomatickou cestou.
„Využijeme všetky právne možnosti na to, aby sme si objasnili, prečo v našom prípade bol zvolený taký krajne neštandardný postup, keď orgány EÚ mali k dispozícii všetky technické informácie, ktoré museli každého experta presvedčiť, že ide o celkom bezvýznamnú udalosť," uviedol hovorca SÚJB Pavel Pittrmann.
Zdôraznil, že jeho úrad nechce nič zatajovať a aj keď kontrolóri vyslaní Generálnym riaditeľstvom pre dopravu a energetiku EK prekročili svoje právomoci, SÚJB súhlasil s ich návštevou v samotnej jadrovej elektrárni. Predstaviteľ SÚJB v tejto súvislosti vyslovil podozrenie, že pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu v členských krajinách EÚ sa cesta inšpektorov do ČR koná na politickú objednávku. Kritiku Prahy, ktorá o udalosti informovala až v pondelok, kategoricky odmietol aj český premiér Vladimír Špidla. Ako pripomenul, dohoda z Melku o informovaní susedných krajín stanovuje lehotu 72 hodín, ale Česko informovalo po 25 hodinách.
K úniku troch metrov kubických rádioaktívnej vody z pomocného meracieho okruhu jedného z čerpadiel jadrovej časti 2. bloku elektrárne došlo v nedeľu ráno v dôsledku prasknutia 16-milimetrového potrubia. Kontaminovanú vodu zachytil špeciálny kanalizačný systém. Elektráreň v nedeľu dopoludnia informovala dozorujúci štátny úrad a ten o incidente informoval v pondelok na poludnie. Podľa hovorcu temelínskej elektrárne Milana Nebesářa personál udalosť vyhodnotil ako „neobvyklú" a podľa sedemstupňovej stupnice INES ju klasifikoval najnižším stupňom 1 ako „odchýlku od normálnej prevádzky, ktorá neohrozuje okolie a mimo areál elektrárne nevyžaduje žiadne mimoriadne opatrenia".
Autor: kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.