S novou maďarsko
Komisár EK pre poľnohospodárstvo Franz Fischler bol o dohode o Tokajskej vinohradníckej oblasti informovaný listom ihneď potom, ako ju minulý týždeň podpísali slovenský i maďarský ministri pôdohospodárstva. Uzavretie dohody o Tokajskej vinohradníckej oblasti je pre obe krajiny o to dôležitejšie, že o využívanie tejto značky sa v Bruseli snažia aj Taliansko, Francúzsko, Slovinsko a dokonca aj Austrália. Teraz však už má byť podľa ministra Simona udržanie geografickej ochrany slovensko-maďarskej oblasti oveľa jednoduchšie, nakoľko zostávajúce štyri spomenuté krajiny majú na využívanie tejto značky iba prechodné obdobie, a to do konca roku 2007. Ak sa teraz SR a Maďarsko dohodli, podľa Simona sa to ostatným už predlžovať nebude.
Dohoda tiež umožní zápis slovenských tokajských viníc ležiacich južne od Trebišova do svetového dedičstva UNESCO, čo má podľa Simona napomôcť rozvoju cestovného ruchu. Minister tiež upozorňuje, že aj keď staršia slovenská legislatíva hovorí o tuzemských tokajských viniciach až na ploche 908 ha, aj pri ploche 565 ha je potenciál na ďalší rozvoj dostatočný. Slovenskí vinohradníci v danej oblasti totiž reálne obhospodarujú len 375 ha. Stále je tak možné vysadiť ešte 190 ha nových tokajských viníc s investíciou v objeme 200 miliónov Sk a vytvorí sa tak aj asi stovka pracovných miest. Maďarsko má až 5 000 ha tokajských viníc.
V súčasnosti uvádzaná Tokajská vinohradnícka oblasť na Slovensku zahŕňa obce Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Na Slovensku sa tohto vína vyprodukovalo v posledných rokoch vždy zhruba 2 000 hl, pričom na zahraničné trhy išli menšie objemy len do Českej republiky. Teraz musí Slovensko najneskôr do konca tohto roka zosúladiť svoju legislatívu pre kvalitu výroby či marketing predaja Tokaja s maďarským právom, a hneď potom sa môže rozbehnúť export slovenskej produkcie pod touto jedinečnou značkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.