Nahradila inflačnú marku
Ak je reč o poľských platidlách, tak z nášho prehľadu nemôže chýbať stozlotová bankovka s dátumom 28.2.1919. Na území bývalého Československa obiehala od 1.11.1938 do 1.9.1939. Výtvarný návrh sto a päťstozlotovky je veľmi podobný, rozdiel je iba v niektorých menších detailoch. Na obidvoch platidlách je nosným námetom Tadeáš Kosciuszko a poľská orlica. Platidlá sa zvyknú nazývať aj ako "Kosciuszkého sétria". Kombinácia farieb je odlišná, vďaka čomu sa dajú jednotlivé nominály lepšie rozpoznať. Na stozlotovke prevláda šedomodrá, žltá a okrová. Platidlá vytlačila tlačiareň Waterlov & Sons, Londýn. Výtvarný návrh vznikol v ateliéri tlačiarne, autor návrhu je neznámy. Číslovač je sedemmiestny-čierny, je umiestnený na lícnej strane. V nepotlačenom kupóne je umiestnená figurálna vodotlač, ktorá je typická pre poľské bankovky.
Stozlotovka (na snímke) sa dostala do obehu v Poľsku v roku 1924. Nahradila starú menovú jednotku- inflačnú poľskú marku. Je známa v troch sériách. Je vzácna, lebo spolu s ňou obiehali dve novšie vzory. Na vzácnosť tej-ktorej bankovky má najväčší vplyv zachovalosť a počet zachovaných kusov. Pri cennejších kusoch zberatelia nekladú také vysoké nároky na kvalitu. Platidlá, ktoré sa vyskytujú iba zriedka sú v špičkovej kvalite veľmi vysoko cenené. Výnimkou nie sú ani chybotlače, ktoré sú vo väčšine prípadov vzácne. Zďaleka nie sú tak docenené ako známky, ale napriek tomu majú vysokú zberateľskú hodnotu.
Zbieranie papierových platidiel patrí ku zvláštnej disciplíne. Vďaka zvýšenému záujmu vzniklo samostatné zberateľské odvetvie. Samostatná numizmatická disciplína, pre ktorú sme sa pokúšali nájsť definíciu. Notafília má za úlohu osvetľovať historický vývoj platidiel. Zaoberá sa skúmaním štátoviek, bankoviek a núdzoviek v súvislosti s hospodárskymi a spoločenskými javmi. Na tak zložiitú problematiku existuje viac pohľadov a definícií. Názory sú mnohokrát odlišné, to však nie je na škodu...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.