Volkswagen (hoci sa doslova volá "ľudové auto"), ale určite by medzi nimi boli talianska automobilka Fiat a francúzska automobilka Renault. Malé vozidlá oboch firiem sú už desaťročia obľúbené aj u nás. Niet snáď motoristu, ktorý by nepoznal dnes už historické renaultky 4CV, R4, R5, R8 či terajšie modely Clio, Twingo či Thalia. Všetky tieto modely však boli vyvinuté viac či menej pre západoeurópskeho motoristu, ktorý je na tom finančne lepšie ako motoristi v menej vyspelých, rozvojových a rozvíjajúcich sa krajinách. Firma Renault si zrejme ako prvá automobilka na svete uvedomila to, čo našinec dobre vie- že totiž aj tie najmenšie v súčasnosti vyrábané automobily sú pre väčšinu obyvateľov zo spomenutých krajín stále ešte pridrahé (a pritom vlastne primalé). Preto už v roku 1998 začala spoločnosť Renault sondovať možnosti výroby moderného, robustného a spoľahlivého rodinného auta, ktorého základná verzia by sa mohla predávať už za okolo 5 000 eur. Táto možnosť nadobudla reálnejšie kontúry začiatkom roka 1999, keď Renault prevzal rumunskú automobilku Dacia (jej výrobky boli u nás kedysi tiež veľmi populárne), čím získal výrobné kapacity (i keď vtedy ešte zastaralé) takpovediac priamo v centre jedného z regiónov, do ktorých sa nové auto má vyvážať. Renault mal päť rokov na to, aby vyvinul úplne nové vozidlo a výrobné kapacity zmodernizoval na štandard svojich ostatných závodov.
Tak sa zrodil sa projekt X90, ktorého konečným cieľom je produkcia vozidla s niekoľkými rôznymi karosériami a so širokým sortimentom motorov. Začiatkom júna predstavila firma Renault prvé vozidlo, vyvinuté v rámci programu X90. Vozidlo, ktoré dostalo názov Logan, predstavuje štvordverový päťmiestny sedan s veľkým batožinovým priestorom, ktorý je konštruovaný tak, aby splňoval všetky bezpečnostné a emisné normy, platné v Európskej únii. Logan, ktorý sa v závislosti na trhu bude predávať pod značkou Renault alebo Dacia, sa však spočiatku vôbec nebude predávať na západoeurópskom teritóriu.. Od roku 2007 by k teraz predstavenej verzii malo pribudnúť kombi a van. Logan bol kompletne vyvinutý v technickom centre (Technocentre) firmy Renault v Guyancourt neďaleko Paríža. Konštruktéri mali ťažkú úlohu v tom, že za žiadnu cenu nesmeli prekročiť stanovené náklady, čo okrem iného znamenalo aj používanie osvedčených konštrukčných skupín a riešení. Logan preto nie je úplne novým vozidlom, ale jeho základom je jednak podlahová plošina B (je to plošina, vyvinutá spoločne alianciou Renault-Nissan), jednak konštrukčné celky z modelu Clio. Z modelu Clio je prevzaté zavesenie predných kolies, riadenie a zadné brzdy, ale aj prístrojový panel, kľučky dverí, volant a ovládacie prvky na volante. Logan má rovnaký motorový priestor ako Clio (ktorého motory používa), čo umožní použiť osvedčené montážne postupy. Niektoré drobné časti, použité v modeli Logan, pochádzajú z modelu Espace. Vykurovací systém je rovnaký, aký sa použije v niektorých ďalších nových vozidlách Renault (napríklad v modeli Modus). Celkové náklady na vývoj modelu Logan boli 360 miliónov eur. Snaha znížiť výrobné náklady sa prejavila aj na karosérii, ktorej panely majú pomerne jednoduché tvary, čím sa zjednodušila a zlacnila výroba lisovacích nástrojov. K zníženiu vývojových nákladov prispelo aj to, že výpočty vibrácií a testovanie akustických vlastností sa robilo na digitálnych modeloch karosérie. Predná časť vozidla má znaky novej firemnej identity značky Dacia, ktoré boli po prvý raz uplatnené na modeli Solenza (ten sa predáva aj u nás).
Povedzme si teraz niečo o technických charakteristikách vozidla. Logan je postavený na podvozku s rázvorom 2 630 mm, pričom predné kolesá sú zavesené na vzperách McPherson a priečnych ramenách, vzadu je kľuková náprava. Vozidlo má dĺžku 4 250 mm, šírku 1 975 mm (so zrkadlami) a výšku 1 525 mm. Batožinový priestor má úctyhodný objem 510 litrov. Palivová nádrž má objem 50 litrov. Vozidlo má svetlú výšku podvozku 155 mm, čo je približne o 20 mm viac ako je to bežné u vozidiel, určených na prevádzku po (dobrých) západoeurópskych cestách. Aj rozsah pruženia je väčší ako je bežný štandard. Logan má vpredu kotúčové, vzadu bubnové brzdy. Do niektorých krajín sa vozidlo bude dodávať so sériovo montovaným antiblokovacím systémom (ide o výrobok firmy Bosch, rovnaký, aký sa používa v modeli Mégane). Základná verzia Logan má riadenie bez posilňovača. Spočiatku sa Logan bude dodávať s dvomi typmi motorov. Ide o osvedčené pohonné jednotky série K7, ktoré dobre slúžia v niekoľkých existujúcich modeloch firmy Renault (napríklad v modeloch Clio a Kangoo). Obidva motory splňujú emisnú normu Euro4. Základnou pohonnou jednotkou je 1,4-litrový motor, ktorého maximálny výkon je 55 kW pri 5 500 ot/min. Týmto motorom vystrojený Logan zrýchli z 0 na 100 km/h za 13 sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť 162 km/h. V meste spotrebuje tento motor 9,2 litra paliva na 100 km, mimo mesta je priemerná spotreba 5,5 l/100 km. Celková normovaná priemerná spotreba je 6,8 l/100 km. Druhou pohonnou jednotkou je 1,6-litrový motor, ktorého maximálny výkon je 64 kW. Tento motor poskytuje Loganu zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 11,5 sekundy a maximálnu rýchlosť 175 km/h. Celková priemerná spotreba tohto motora je 7,3 l/100 km. Obidva motory sú kombinované s osvedčenou päťstupňovou prevodovkou, ktorá sa používa aj v modeloch Laguna a Mégane. Logan so slabším motorom jazdí na 14-palcových kolesách a jeho hmotnosť je 975 kg. Výkonnejší Logan má 15-palcové kolesá a váži 980 kg. V roku 2005 by mal byť sortiment motorov rozšírený o 1,5-litrový turbodieselový motor výkonu 48 kW a o 1,6-litrový 16-ventilový motor s najvyšším výkonom 80 kW. Bezpečnostný výstroj vozidla tvoria trojbodové bezpečnostné pásy a opierky pre hlavu na všetkých sedadlách. Za príplatok sa budú do vozidla montovať čelné nafukovacie vankúše. Luxusnejšie vystrojené verzie modelu Logan budú mať doplnkové označenie Ambiance resp. Lauréat.
Logan sa nebude vyrábať len v zmodernizovanom závode firmy Dacia v Pitesti, ale aj v ďalších krajinách. V spolupráci s magistrátom mesta Moskva bude vybudovaný závod, v ktorom sa má spočiatku vyrábať 60 000 vozidiel Logan za rok. Renault vybuduje aj linku na výrobu modelu Logan v závode Somaca v Maroku, kde by sa ročne malo vyrábať 30 000 vozidiel. Od roku 2006 by sa mal Logan montovať aj v kolumbijskom Medelline, a to v počte 44 000 kusov ročne. Nedávno bola uzavretá dohoda o vytvorení spoločného podniku s iránskym automobilovým priemyslom. V tomto podniku (Renault Pars) by sa od roku 2006 malo ročne vyrobiť až 300 000 vozidiel. Zaujímavé je, že Logan sa bude predávať na niektorých trhoch pod značkou Dacia, na iných pod značkou Renault. Vo východoeurópskych krajinách, v Turecku, v severnej Afrike a na Blízkom východe sa bude vozidlo predávať ako Dacia Logan, v Rusku to bude Renault Logan. Logan sa už v septembri začne predávať v Rumunsku a do konca tohto roka aj v Chorvátsku, Česku, Maďarsku, Turecku a na Slovensku. Začiatkom budúceho roka by sa Logan mal začať predávať aj v Poľsku, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Slovinsku, Bulharsku a Moldavsku. Svojím novým modelom Logan cieli firma Renault na tých motoristov, ktorí si doteraz kupovali také kompaktné automobily, akými sú napríklad Daewoo Kalos, Hyundai Accent, Kia Rio či Škoda Fabia. Cieľom firmy Renault je predať v roku 2010 až 700 000 vozidiel Logan.
Na to, či základná verzia nového "ľudového" auta Dacia Logan bude u nás stáť len okolo 200 000 korún (to je tých spomínaných 5 000 eur), si ale musíme ešte chvíľu počkať.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.