Amidostomóza môže spôsobiť veľké straty
Jedným z najzávažnejších ochorení husí je amidostomóza. Táto parazitárna choroba, ktorá sa podľa hlavných príznakov ľudovo nazýva aj žalúdočná červivosť alebo krívačka, môže spôsobiť veľké straty najmä na húsatách do veku do štyroch mesiacov. Objavuje sa predovšetkým v letných, ale aj v jesenných mesiacoch.
Amidostomatózu vyvoláva Amidostomum anseris, tenký červ dlhý približne 1 až 2 centimetre. Je bielej farby, ktorá sa po nacicaní krvi mení na červenú. Zavŕtava sa do pod vnútornú rohovitú vrstvu svalnatého žalúdka, kde sa živí cicaním krvi. Na postihnutom mieste vzniká zápal, vredy a stena žalúdka krváca.
Zdrojom ochorenia sú predovšetkým pasienky zamorené parazitmi ako aj dospelé husi, ktoré vylučujú ich vajíčka. Vnímavé sú predovšetkým húsatá vo veku 4 až 12 týždňov. Staršia hydina zväčša klinicky neochorie, môže však rozširovať cudzopasníky do okolia.
Príznaky: Postihnuté húsatá sú oslabené, prestávajú prijímať krmivo, chudnú, zaostávajú v raste, zvracajú a trpia hnačkami. Zároveň sa ťažko pohybujú, krívajú, majú zvesené krídla, posedávajú. Trpia chudokrvnosťou a často do troch až desiatich dní uhynú.
Diagnózu ochorenia potvrdí ovoskopické vyšetrenie trusu ako aj pitva uhynutých húsat. Na jeho základe určí veterinárny lekár najvhodnejšiu liečbu.
V chovoch majú veľký význam predovšetkým preventívne opatrenia. Ustajňovacie priestory a výbehy je potrebné udržiavať čisté, suché a nerozbahnené. Denne z nich odstraňujeme trus. Sucho má byť aj okolo napájadiel, lebo larvy pôvodcu sú citlivé na vyschnutie. Napájadlá a kŕmidlá pravidelne dezinfikujeme horúcimi roztokmi. Húsatá je vhodné odchovávať samostatne, bez dospelých husí, respektíve len s odčervenými vodiacimi husami. Hydina musí mať stále k dispozícii dostatok čistej vody na napájanie. Pri pastevnom spôsobe chovu premiestňujeme ohrádky s húsatami každý tretí až štvrtý deň.
Plemenné husi je potrebné raz až dvakrát koncom jesene odčerviť (dehelmintizovať), aby sme na jar zabránili zamoreniu pasienkov parazitmi. Mrazy cez zimu parazity zlikvidujú. Husi určené na vykrmovanie odčervíme jednorazovo pred zástavom do výrmu. V zamorených chovoch je však potrebné húsatá dehelmintizovať aj v mesačných intervaloch. Zabrániť musíme tiež kontaktu hydiny s voľne žijúcim vtáctvom.
Autor: MVDr. Mária INŠTITORISOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.