obchodov nedôjde, nakoľko obchodné reťazce odmietajú akceptovať ich požiadavky na zvýšenie cien o 10 až 20 %. Slabší profit z predaja svojich zvierat či mäsa na tuzemskom trhu si už ale chovatelia i spracovateľské podniky dokážu nahradiť aspoň výrazným zvýšením exportov do zahraničia. Podobne ako u surového mlieka sa tak po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) začínajú vo väčšom rozbiehať aj exporty ošípaných, a to z rovnakého dôvodu
Riaditeľ Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Viliam Pohly upozorňuje, že aj keď teraz ešte reťazce nechcú akceptovať vyššie ceny, export produkcie do zahraničia musia časom zohľadniť v cenách. "V zahraničí lacnejšie výrobky namiesto domácej produkcie nenakúpia. Je to mylná predstava obchodníkov, pretože všade sú ceny vyššie," uviedol Pohly s tým, že aj chovateľom ošípaných teraz odporúča, aby ceny pre domáci trh zvyšovali len veľmi postupne a mäsiari to budú zasa pretláčať cez obchod. "Každý mesiac potom budeme môcť ceny pre reťazce zvýšiť o pár korún. Nárazové zdraženie možné nie je," povedal.
Prezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak už dávnejšie upozornil, že skokové zdraženie mäsa možné nie je, nakoľko domáci spotrebitelia sú už dosť zaťažení zdražovaním cukru či ryže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.