sa doň nemôže nasťahovať. Úradníci magistráta Starého mesta Bratislavy mu stále nevydali povolenie na užívanie. Koaludácia sa pritom konala pred dvoma mesiacmi v apríli. Informáciu nám potvrdila manželka premiéra Eva Dzurindová.
Koaludačné rozhodnutie pritom môže nadobudnúť platnosť po 15 dňoch - v prípade, že ostatní obyvatelia bytu neoznámia pripomienky voči výstavbe, objasňuje referentka kompetentného stavebného úradu Evy Galiňskej.
Podľa zamestnancov úradu sa tak nestalo, nik sa nesťažoval. Vedúca oddelenia úradu Mária Kullmanová tvrdí, že rozhodnutie bude právoplatné o niekoľko týždňov. Eva Dzurindová na otázku, či verí, že sa tak stane a presťahujú sa ešte tento rok, reaguje: "Nestrašte! Dúfam, že tento rok!"
Okrem jednej stoličky, ktorú nedávno prikúpila a už ju nechcela dať do starého bytu, tam nábytok dovezú krátko pred sťahovaním: "Predpokladám, že sa presťahujeme čoskoro."
Momentálne býva rodina predsedu vlády v služobnom byte v širšom centre Bratislavy. Ide o spojenie dvoch panelákových bytov, kde je kuchyňa, spálňa, obývacia izba a dve izby pre dcéry.
Nový, súkromný byt Mikuláša Dzurindu je pohodlnejší a veľkorysejší s celkovou rozlohou 153,5 štvorcového metra. Je dvojpodlažný a okrem veľkej haly s kozubom má štyri izby a terasu.
Dzurindovcov vyšla investícia do nehnuteľnosti 3 milióny 745-tisíc korún. Výstavbu financovali z desaťročného hypotekárneho úveru v hodnote dvoch miliónov, zo stavebného sporenia a životných úspor.
Nina MICHALÍKOVÁ
Susedia o premiérovej 24-hodinovej ochranke: Konečne
Predseda vlády má podobne ako prezident a predseda parlamentu k dispozícii ochranku 24 hodín denne. Zabezpečuje ju Úrad na ochranu verejných činiteľov. Po presťahovaní budú musieť ochrankári riešiť spôsob, akým sa bude vykonávať v nových podmienkach.
Prezident má za bránou svojho sídla pri Slavíne pre ochrankárov malú budovu, u predsedu parlamentu je to riešené salónikom pred bytom alebo priestormi strážnej služby objektu na bratislavskom Župnom námestí.
Ako zabezpečenia 24-hodinovú ochranu Mikuláša Dzurindu pred jeho vlastným bytom, riaditeľ Úradu na ochranu verejných činiteľov Ján Packa hovoriť odmieta. Priznáva však, že o tom už s predsedom vlády hovoril.
Packa nám povedal: "Zaoberali sme sa tým a odpoveď je veľmi stručná - urobíme primerané bezpečnostné opatrenia. Nie je to vec, ktorú budeme prezentovať cez médiá."
V názore na prítomnosť ochranky sa budúci susedia Mikuláša Dzurindu líšia. Jedni ňou nadšení nebudú, druhí naopak.
Hane Pavlíčkovej budú ochrankári prekážať kvôli hluku. "Premiér sa sem bude sťahovať? Dúfala som, že byt bude prenajímať alebo že s ním počíta do času, keď už nebude vo funkcii. Počujem každého, kto ide hore schodmi. Mám malé dieťa a neviem si predstaviť, že by tu pobehovala ochranka."
Podobný názor má suseda Andrea Pavláková. "Mali sme tu pokojný život, keď sa sem Dzurinda nasťahuje, tak si to už celkom neviem predstaviť. Objavoval sa tu, keď sa na jeho byte pracovalo. Všetkých zdravil, správal sa milo. Keby tu však bola ochranka, doplácali by sme na to svojím súkromím."
Viktória Filkusová či Arpád Meszáros sú však opačného názoru. Ochrankárov by privítali. "Aspoň by tu bol konečne poriadok a prestali by sem chodiť bezdomovci."
Objekt je totiž otvorený 24 hodín denne a môže tam prísť kedykoľvek ktokoľvek. Bezdomovcov možno v objekte stretnúť v každú dennú i nočnú hodinu, úrady i ľudia sú voči nim bezmocní.
Filkusová a Meszáros: "Len nech sa nový sused nasťahuje. Konečne tu bude pokoj!"
Dzurindovi budúci susedia sa sťažujú na firmu, ktorá premiérov byt a ďalšie byty v podkroví objektu stavala. Jej nekvalitná práca obyvateľov znepokojuje viac ako fakt, že sa k nim nasťahuje premiér a jeho ochranka.
Filkusová: "Úplne porušili statiku. Mám zrekonštruovaný byt a teraz mi praskajú steny. Firma odviedla nekvalitnú prácu a nabalila si vrecká."
Na podobné problémy sa sťažujú aj ostatní nájomníci. "V niektorých bytoch navlhol celý strop. Okrem toho sme na vlastné náklady po robotníkoch museli maľovať chodbu a zaskliť niekoľko rozbitých okien."
Nevysvetliteľný je pre nich aj niekoľkotisícový jednorazový doplatok za vodu a plyn, čo museli zaplatiť obyvatelia domu po ukončení stavebných prác. "Účet bol oveľa vyšší ako zvyčajne. Dzurinda však za to nemôže, je to chyba stavebnej spoločnosti."
Z elektrickej skrine naozaj donedávna trčali káble, natiahnuté až k novým bytom. Investorom firmy bola Hanza Slovakia, s. r. o., a realizátorom Tyrapol, s. r. o.
Konateľ investorskej firmy Marián Hanzalík podozrenia odmieta a tvrdí, že na stavbu mali všetky potrebné povolenia vrátane statického posudku. "Ťažko môžeme povedať, či sa obyvatelia snažia využiť situáciu."
Starý pán Meszáros však dúfa, že prominentný sused pomôže s rekonštrukciou celého domu. "Rád by som mal Dzurindu za suseda. Aspoň by tu urobil poriadok, minimálne by sa dokončila fasáda. Starý 70-ročný dom chátra. Mladí, čo tu bývajú, nemajú čas a dôchodcovia silu na opravy."
(nim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.