"Krkavce sú pažravé. Často sa stáva, že okrádajú výletníkov na pikniku"
Jedným z najpôsobivejších vystúpení na perínskych rybníkoch uplynulú sobotu bola jednoznačne sokoliarska skupina svätého Bavona známa na celom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovensku. Nesie meno patróna sokoliarov, ktorý žil v siedmom storočí na dvore belgického kráľa. Podľa legendy mu raz uletel ten najlepší dravec a panovník ho za to dal sťať. Počas popravy sa však sokol objavil neďaleko šibenice a to Bavonovi, ktorého neskôr vysvätili, zachránilo život. "To nás inšpirovalo. Svojimi vystúpeniami chceme tohoto človeka pripomenúť a dostať naše remeslo do povedomia."
Skupina, ktorú tvorí asi desať stálych členov, funguje od roku 1996. "Ja osobne sa však venujem sokoliarstvu už 18 rokov, priviedla ma k tomu rodina. Môj brat študoval na Strednej lesníckej škole v Banskej Štiavnici a ja som sa rozhodol urobiť to isté. Tam sa organizoval sokoliarsky krúžok, na ktorý som sa hneď prihlásil," hovorí jeden zo zakladateľov skupiny Mgr. Pavol Michal. V dnešnej dobe sa tu, ako na jedinej škole v Európe, vyučuje sokoliarstvo. Až tretina záujemcov o štúdium sa hlási na tento predmet. "Do Štiavnice prichádza aj veľa študentov z východu. Je pekné vidieť, že mladých táto krásna práca zaujíma. Niekoľko absolventov odišlo aj do zahraničia a tam sa umeniu lovu s dravcami venujú dodnes. Sú v Dánsku, Nemecku či Taliansku a ich vystúpenia sú žiadané."
Podľa profesionálov zo skupiny svätého Bavona by každý sokoliar mal byť nadmieru trpezlivý. "Dravce nie sú domáce zvieratá, v žilách im koluje divá krv a niekedy je veľmi zložité presvedčiť ich, aby robili to, čo od nich chceme." O tvrdohlavosti týchto kráľov oblohy sme sa mohli presvedčiť aj my. Myšiak Mišo v sobotu nemal na vystúpenie náladu, a tak uletel na neďaleký topoľ, odkiaľ sa na všetkých, ako sa zdalo, pohŕdavo díval. Kolega krkavec zas jednému divákovi ukradol krajec chleba. "Tieto spevavce sú vôbec strašne pažravé, stále len hľadajú, čo by mohli zjesť. Stáva sa, že okrádajú výletníkov na pikniku v parku, kde chodievame cvičiť." Ďalšou dôležitou vlastnosťou potenciálneho sokoliara je rozhodnosť. Vždy musí vedieť, čo a ako má v danej chvíli robiť. Najnevyhnutnejšou črtou je zodpovednosť, pretože dravec nemôže ostať bez dozoru a stravy ani jeden deň.
O tom, že skupina svätého Bavona je veľmi úspešná, svedčí aj účasť ich dravcov v rôznych filmoch. "Mohli ste ich vidieť napríklad v Sokoliarovi Tomášovi alebo vo filme Želary, ktorý práve beží v kinách."
Od 2. do 12. júla sa bude v Banskej Štiavnici konať aj sokoliarsky tábor, ktorého cieľom je mladých ľudí vo veku od 10 do 18 rokov s dravcami zoznámiť a naučiť ich základom práce s nimi. Bližšie informácie vám budú poskytnuté na adrese bavonpobox.sk.
Na záver je tu stará múdrosť, ktorou sa riadia sokoliari: "Nelovíme pre korisť, ale pre všetko krásne pri love. Sokoliarstvo je láska a kým budú dravce lietať na oblohe aj sokoliarstvo bude žiť ďalej, lebo láska je večná."
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.