úradu (NKÚ). Jednomyseľne o tom rozhodla vláda na návrh ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. O zmene Ústavy SR však musí definitívne rozhodnúť parlament, ktorý o nej bude rokovať už na júlovej schôdzi.
Ak by Lipšicov návrh ústavnej novely akceptoval, tak na trestné stíhanie poslancov a sudcov už nebude potrebný súhlas Národnej rady SR, respektíve Ústavného súdu SR tak, ako to v súčasnosti určuje platný právny stav. Potreba súhlasu parlamentu pre vzatie poslanca do väzby a Ústavného súdu SR pre vzatie sudcu do väzby však zostane zachovaná.
Lipšic argumentuje, že imunita nemôže chrániť poslancov a sudcov pred trestným stíhaním vo veciach, ktoré s ich poslaneckou a sudcovskou činnosťou nesúvisia. Návrh ich preto zrovnoprávňuje s ostatnými občanmi. Poslancom ponecháva imunitu len za hlasovanie a výroky prednesené v NR SR a sudcom za ich rozhodovaciu činnosť. "Takto sa zabezpečí lepšia obrana občianskej spoločnosti pred možným zneužívaním moci. Tak široko koncipovaná imunita, aká je v našej ústave takmer nemá v iných krajinách obdobu s výnimkou Českej republiky," podotkol minister.
Slovensko poskytne Srbsku a Čiernej Hore bezodplatnú technickú pomoc formou dodávky skladacích mostných konštrukcií, z ktorých je možné postaviť 10 samostatných mostov. Rozhodla o tom včera vláda SR. Poskytnutá mostná súprava typu Bailey Bridge je v celkovej dĺžke 152,4 metra a pochádza z mobilizačných rezerv SR. Pomoc je určená pre 10 samosprávnych srbských okresov. Ide o vojnou postihnuté oblasti Rekovac, Babušnica, Ljubovnica, Ljig, Mionica, Negotin, Doijevac, Smederevska Palanka, Ub a Kovačica, kde žije značná časť obyvateľov slovenskej národnosti. Hodnota skladacieho priehradového mosta je 1,4 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.