dvetisíc učiteľov z celého Slovenska. "Štát by sa nemal vzdať zodpovednosti za financovanie verejných ZUŠ, zvlášť, keď bude normatívne prispievať na súkromné a cirkevné ZUŠ," povedala jedna z organizátoriek protestu, Anna Gondášová zo ZUŠ Jozefa Kresáka v Bratislave.
Za hlavný problém považuje vládou schválený návrh zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorý vylučuje verejné ZUŠ zo systému financovania štátneho rozpočtu. "Chceme, aby financovanie verejných ZUŠ garantoval štát a neboli odkázané iba na výnosy z podielových daní obcí," poznamenala Gondášová.
Protestnú akciu Proti likvidácii ZUŠ podporil prítomnosťou aj predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) Ján Gašperan. Za najväčšie negatívum považuje presun verejných ZUŠ pod originálne kompetencie obecnej samosprávy. V praxi to znamená, že verejné ZUŠ budú od nasledujúceho roku financované výhradne z výnosov z podielových daní. Na chod súkromných a cirkevných ZUŠ však bude normatívne prispievať štát. "Tam, kde sú menšie výnosy z daní, by sa mohlo stať, že nebude na ZUŠ a mohlo by dôjsť k ich úpadku až zrušeniu," vysvetlil.
Ak nebudú požiadavky odborárov v oblasti školstva akceptované, sú pripravení pristúpiť ku krajným nátlakovým akciám vrátane štrajku. O tom, či učitelia pôjdu štrajkovať, rozhodne aj výsledok v súčasnosti prebiehajúcich rokovaní s vládou, ktoré vyvrcholia 29. júna. "Buď dospejeme k dohode, alebo budeme definovať spor," dodal Gašperan.
Preradenie ZUŠ z originálnych na prenesené kompetencie chce vláde navrhnúť aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Napriek tomu, že sa ZMOS nepridalo k protestu ZUŠ, akceptuje ho. Podľa podpredsedu ZMOS-u Jozefa Turčányho je to ich legitímne právo.
Organizátori protestného zhromaždenia Proti likvidácii ZUŠ odovzdali svoje požiadavky ministrom. V nich žiadajú predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, aby nepredložil, respektíve stiahol zákon o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve z rokovania Národnej rady SR. Zároveň požadujú, aby vláda pripravila novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve tak, aby obec a samosprávny kraj vykonávali prenesený výkon štátnej správy k verejným ZUŠ. Poslednou požiadavkou je, aby financovanie verejných ZUŠ garantoval štát prostredníctvom rozpočtu rezortu školstva. Na Slovensku je v tomto školskom roku 205 ZUŠ, ktoré navštevuje 98 395 detí. Z toho 177 je štátnych, 23 súkromných a päť cirkevných ZUŠ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.