dohodli na znení prvej európskej ústavy. Prípadný neúspech summitu by bol podľa neho veľmi zlým signálom. "Teraz už nie je čas zdôrazňovať rozdiely (v názoroch), teraz by sa mala zdôrazňovať potreba ísť vpred, dosiahnuť dohodu," vyhlásil Prodi na tradičnej predsummitovej tlačovej konferencii v Bruseli. „Vyzývam šéfov štátov a vlád, aby dali bokom svoje výhrady a uvedomili si, že Európa je dnes dôležitejšia, ako kedykoľvek predtým. Európska rada by mala dať ľuďom Európy ústavu, ktorú si zaslúžia, a ktorá splní ich potreby," povedal šéf exekutívy EÚ.
Podľa Prodiho nedohoda na summite by bola mimoriadne zlým signálom. Skutočnosť, že sa EÚ nebola schopná schváliť ústavu už vlani v decembri, sa podľa Prodiho tiež podpísala pod veľmi nízku účasť voličov na voľbách do Európskeho parlamentu. Podľa komisie text ústavy, ktorý je na stole, je prijateľným kompromisom, vrátane rozsahu oblastí, v ktorých sa už nebude hlasovať jednomyseľne, ale väčšinovo. Prodi bol jedným z najväčších stúpencov úplného zrušenia národného veta pri rozhodovaní.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi nevylučuje, že by v prípade ponuky zotrval na čele exekutívy EÚ ďalších päť rokov po tom, ako sa v novembri skončí jeho terajší mandát. „Ja to nebudem vylučovať. Ale vylučujú to šéfovia štátov a vlád, a na ich rozhodnutí záleží," povedal Prodi na tlačovej konferencii v Bruseli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.