dôchodcom posunú na rokovanie parlamentu v podobe, v akej ho schválila vláda. Kabinet pritom navrhol, aby bola kompenzačná dávka vyplatená všetkým dôchodcom vrátane tých, čo idú do dôchodku v tomto roku.
Poslanci v snahe zvýšiť jednorazovú podporu dôchodcom s nízkym príjmom uvažovali o tom, že sa kompenzačný príspevok nevyplatí ľuďom s nadpriemerným dôchodkom alebo dôchodcom zo silových rezortov, príp. tým, čo idú do dôchodku v tomto roku. Takto ušetrené prostriedky sa mali rozdeliť medzi ostatných. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny však upozornilo poslancov, že dôchodok nad 10 000 Sk poberá len málo ľudí. Prerozdelením zdrojov, ktoré by sa ušetrili nevyplatením príspevku osobám s dôchodkom nad 10 000 Sk, by sa tisíckorunová dávka pre ostatných zvýšila len o 8 Sk. Nevyplatením dôchodkov v silových rezortoch by sa ušetrilo okolo 23 miliónov Sk, čo je v porovnaní s celkovou sumou takisto nepodstatné. Príjmy získané úsporou by boli podľa MPSVR veľmi malé a vzhľadom k náročnosti vykonateľnosti diferencovaného vyplácania ešte menšie.
Podpredsedníčka výboru Edit Bauerová napokon navrhla poslancom, aby upustili od diferencovaného vyplácania, pretože ich pôvodnou myšlienkou nebolo dôchodky krátiť, ale hľadať cestu ako ich zvýšiť dôchodcom s nízkymi príjmami.
Rezortný minister Ľudovít Kaník, ktorý sa na rokovaní zúčastnil, reagoval aj na vyjadrenia niektorých členov výboru, že budú v pléne presadzovať vyššiu sumu jednorazového príspevku. Konštatoval, že je viazaný uznesením vlády a v takom prípade stiahne návrh z rokovania. Poslanci akceptovali zmenu účinnosti opatrenia z 1. júla na 1. augusta. Vláda SR na poskytnutie príspevkov ráta so sumou 1,3 miliardy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.