prvom čítaní jeho reformných zákonov. Hoci oznámenie vyzerá na prvý pohľad ako mediálno-platonické plesnutie do vody, nie je isté, či pri známej guráži "šátekovcov" niekam nepovedie. Zatiaľ je na prokuratúre, ktorej hovorkyňa oznámila, že špeciálny prokurátor už vec študuje a "nie je odsúdené na neúspech". Uvidíme.
Zajaca podozrenie z korupcie asi poburuje a uráža, ale - dosť neskoro. Na prvé náznaky parlamentného kšeftovania reagoval totiž nie príliš šťastným komentárom, že ak aj "boli nejaké obchody, tak mimo rezortu a mimo mňa". Čiže - on nič, ale nevylučuje, že nejaká dobrá duša pre jeho zákony hlasy kupovala. K trestnému oznámeniu by azda lepšie pasovalo, keby možnosť korupcie hneď po hlasovaní principiálne vylúčil. Teraz sa vnucuje kombinácia, že Zajac neobchodoval, "iba" o tom čosi tušil, a zrazu naháňa pre seba alibi, keby sa náhodou niečo prevalilo. Ak dnes Zajac ako motív podania udáva, že "ako minister a občan nechcel poškodiť reformu podozrením z úplatkárstva", tak asi mal konať okamžite, nie až po mesiaci. Minister sa netajil, naopak viackrát pripomenul, že s poslaneckými klubmi - aj nezávislými - intenzívne vyjednával. Na strane druhej je známe, že Dzurinda, ktorý o "trpezlivých rokovaniach" s nezávislými i opozíciou vždy veľa rozprával, keď obhajoval perspektívu menšinovej vlády, sa pri zdravotníckych - a takisto justičných - zákonoch veľmi neangažoval (čo mu Pavol Hrušovský verejne vytýkal).
Napriek tomu - všetkých šesť zákonov prešlo, a to zásluhou tzv. nezávislých z klubu Vojtecha Tkáča (KNP). Ten bol v čase hlasovania mimo - a dnes je už aj mimo samotného klubu. A zložil aj funkciu predsedu Ľudovej únie. Oficiálne práve preto, lebo poslanci KNP zdravotnícke (ale predtým aj mnohé iné, napr. o komárňanskej univerzite) zákony podporili. Zuzana Martináková má výnimočne pravdu, keď nedokáže pochopiť, "prečo za reformu hlasovali poslanci, ktorí nepodporili vládny program, ani sa neprihlásili k reformám." Predsedníčke SF by sa síce dala položiť presne opačná otázka, čo nič nemení na fakte, že pohnútky skupiny Abelovský, Polka, Krajči, ale aj Gabriel, Kiňo, Elsner a spol. (ktorí sa hlasovania nezúčastnili, čím znížili kvórum na prijatie), sú naprosto záhadné. Je neprijateľné, ak poslanec, ktorý v živote neformuloval jediné odborné stanovisko k zdravotníckej reforme, zdôvodňuje svoje hlasovanie tým, že "situácia sa zmenila" (Polka) a pod. Nie je jasné, či cestou k objasneniu je policajné vyšetrovanie - škodiť ale nemôže.
Predseda Smeru verejne vykrikuje, že "koalícia si naďalej kupuje hlasy nezávislých poslancov, keď chce v parlamente presadiť svoje zámery". Aj Robert Fico je teda zrelý na predvolanie na výsluch. Kto kupčí, kedy, kde? Takisto by mal byť predvolaný Viliam Veteška: "Kupčí sa s hlasmi, stojím si za tým a potvrdzujem to". Ak je to tak, najskôr a predovšetkým by mal vysvetliť, prečo už dávno on sám nepodal trestné oznámenie. Zajacovo oznámenie bude dobré minimálne na to, aby sa prevetralo.
Tieňový minister Paška zo Smeru to však pokladá len za "divadlo". Vraj sa nič nedokáže, takéto veci sa vyšetrujú ťažko. Svätá pravda - otázka len je, prečo aj on sa temnými indíciami zaoberal, keď sám uznáva, že ťažko sa bude niečo preukazovať. A na základe čoho maľoval svoje otázniky Viliam Soboňa, ktorý "nevylúčil, že finančná skupina Penta ovplyvňovala poslancov"? Iste - vylúčiť sa nedá nikdy nič a "ovplyvňovať" neznamená podplácať. Práve takto však vyzerajú najperfídnejšie zlomyseľnosti - výrok sa žalovať nedá, semeno podozrenia je však zasiate.
Je zrejmé, že Zajacovo oznámenie sleduje práve ten účel, aby Soboňa, Paška, Fico, Veteška et. comp vypovedali pred prokurátorom. Teda nie, že "aj za mnou bol jeden človek, ktorého prepojenie s Pentou sa nevylučuje" (Soboňa). Ale konkrétne - ako sa predstavil, ako vyzeral, čo presne požadoval, kde to bolo, akí sú prípadní svedkovia a pod. Isteže, nič veľké z toho nepozerá. Kým nie je ktosi chytený s kufríkom, aj keby všetko bola pravda, stále je to len obyčajný lobing. Na Slovensku má každý právo ovplyvňovať legislatívny proces. Zajacovi však ide v prvom rade o profylaxiu - nech nabudúce držia ústa.
Politická korupcia je smrteľne vážna vec - na jednej strane. Na strane druhej, ak niekto nemá dôkazy, je zvrátené vrhať takéto podozrenia do politického zápasu. Na Slovensku sa nakopili také veľké otázniky nad základnou morálkou politickej prevádzky, že Zajacovo podanie je opodstatnené, hoci vyšetrovanie len vytiahne poplatníkom z vrecák ďalšie prostriedky. .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.