Európskej komisie. Schôdzka sa začala práve rokovaním o ústave. "Myslím si, že nádej a šanca (na dohodu) je," povedal pred začiatkom novinárom slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Nový írsky návrh k sporným otázkam ústavy posúva podľa neho veci dopredu a Slovensko nemá v úmysle dohodu blokovať. "Ak sa v konečnom dôsledku neobjaví nič, čo je oproti našim národným a štátnym záujmom, tak to blokovať nebudeme," povedal premiér. Írsko v tomto návrhu okrem iného predpokladá, že v Rade ministrov sa bude hlasovať dvojitou väčšinou, ktorú budú tvoriť 55 percent členských štátov a 65 percent obyvateľov. V prípade Európskej komisie navrhuje, aby v nej mal každý štát do roku 2014 jedného komisára, po roku 2014 sa počet komisárov zníži na 18, pričom krajiny sa budú v zastúpení rovnoprávne striedať. Preambula, ktorú Írsko považuje za uzavretú otázku, neobsahuje zmienku o kresťanskom dedičstve, ktorú si želalo viacero krajín, vrátane Slovenska.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda otvoril včera na rokovaniach o európskej ústave v Bruseli otázku preambuly a zmienky o kresťanskom dedičstve v nej.
Urobil tak napriek tomu, že írske predsedníctvo považovalo túto otázku za uzatvorenú a neplánovalo o nej ďalej rokovať.
Druhou veľkou úlohou summitu bude vybrať nového predsedu Európskej komisie, ktorý od novembra nahradí odchádzajúceho Romana Prodiho. Európska ľudová strana - najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente, ktorý musí nomináciu šéfa EK schváliť - navrhla včera na tento post britského komisára pre vonkajšie vzťahy Chrisa Pattena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.