praktickým doplnkom. Sú to vlastne akési truhličky, uložené na seba na spôsob veže, pričom predná strana je čiastočne otvorená, aby sa dalo z jednotlivých segmentov vyberať a vkladať uložené veci.
Materiál na zhotovenie bude tradičný, teda drevo, a na predné stienky môžeme použiť aj drôtené pletivo.
Začneme podstavcom, ktorý bude mať zhodný pôdorys s jednotlivými truhličkami. Šírku a dĺžku neuvádzame, pretože si ich môžete prispôsobiť individuálnym potrebám, v zásade by sa však mohli tieto miery pohybovať medzi formátom A3 (minimálny rozmer) a A2 (maximálny rozmer. Výška podstavca bude 7 - 8 cm, urobíme ho z jednoduchých doštičiek, ktoré na zraz zlepíme a skrutkami spevníme do rámu (obr. 1). Ak chceme mať zostavu mobilnú, do podstavca vložíme priečne dve laty, na ktoré pripevníme štyri kolieska. Dostaneme ich kúpiť v železiarstve.
Steny truhličiek budú vysoké 15 - 20 cm, podľa toho, koľko surovín v nich potrebujeme uskladňovať. Predná časť bočných stien klinovito vybieha von, aby bol do vnútra truhličky lepší prístup. Predná stena pôjde len do polovice klinovitého výbežku, bude v šikmej polohe. Cieľom je opäť umožniť ľahší prístup k uloženým veciam, ale zároveň zabrániť, aby sa z truhličky vysypali. Na výrobu zadnej a bočných stien použijeme drevotriesku alebo hrubšiu preglejku. Diely si dopredu vyrežeme, pričom nezabudneme vopred na bočné steny nakresliť klinovité výbežky. Ich hornú časť môžeme riešiť do oblúka, ten vyrežeme priamočiarou pílou. Zadnú stenu s bočnými tiež zlepíme a zoskrutkujeme, predná časť zostáva zatiaľ voľná (obr. 2).
Pozdĺž vnútornej časti celého obvodu vložíme rám z latiek z tvrdého dreva. Ten ponesie dno, na ktoré postačí sololitová platňa, aby bol celok ľahší. V dolnej časti klina pripevníme z vnútorných strán dve lišty s drážkami, do ktorých sa bude zasúvať predná polstena, tiež zo sololitu (obr. 3). Je vyberateľná, aby sa box dal lepšie čistiť. V prípade uskladňovania napr. koreňovej zeleniny, cibule, zemiakov a pod. môžeme na prednú stienku aj na dno zhotoviť rámiky, ktoré potiahneme jemným drôteným pletivom.
Na hornú časť zadnej a bočných stien prilepíme a drobnými klinčekmi spevníme konštrukčné lišty, šírka 3-4 cm, ktoré zamedzia posuvu ďalšej truhličky nad ňou. Na vrchnú truhličku urobíme lišty užšie, aby prečnievali asi o 0,5 cm, pretože horné veko je z tenkého materiálu (obr. 4).
Takýchto truhličiek si vyrobíme niekoľko, obvykle tri alebo štyri, pričom budeme jednotlivé diely vyrábať súčasne pre všetky truhličky. Po dokončení urobíme nevyhnutné povrchové úpravy, teda brúsenie, náter a pod., truhličky uložíme na seba a vrchnú zakryjeme kusom sololitu alebo rámikom s pletivom (obr. 5).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.