Dodnes nikto nevie s istotou povedať, čo najviac ovplyvňuje dĺžku života a už vôbec nie, čo ovplyvňuje rýchlosť starnutia.
Každý starne iným tempom a ináč. V 60 percentách je to dané genetikou, v 40 percentách je rozhodujúca kvalita života - životný štýl a životné prostredie. Samotná dlhovekosť je v mnohých prípadoch dedičná.
Dĺžka života sa v priebehu stáročí podstatne predĺžila. Priemerná dĺžka života starých Rimanov bola neuveriteľných 22 rokov, čo však neznamenalo, že neboli šesťdesiatnici. Podobne v Egypte. Lenže skoršie sa umieralo a priemer znižovala dojčenská aj detská úmrtnosť. V stredoveku už žili ľudia priemerne 33 rokov, a v roku 1900 43 rokov. Za posledných sto rokov sa dĺžka života predĺžila viac než za celé dve predošlé tisícročia.
Menia sa aj ľudia. Na starých fotografiách šesťdesiatnikov a súčasných 60-ročných ľudí vidno obrovský rozdiel. Porovnajte sami: Mária Curie-Skladowská má na snímke 59 rokov. Na druhej fotografii je 60-ročná Raquel Welchová. Podobne môžeme porovnávať aj slávnych mužov.
Dnes je priemerná dĺžka života okolo 80 rokov. Najlepšie sú na tom Japonci, najhoršie obyvatelia afrického štátu Sierra Leona s necelými 40 rokmi. Všeobecne sa uznáva výrazný negatívny vplyv voľných radikálov na dĺžku života. Sú to časti nespárovaných elektrónov, nestále, veľmi reaktívne medziprodukty chemických reakcií. Ak ich je priveľa, poškodzujú DNA a bunečné blany, čo môže urýchliť proces starnutia. Je tu, samozrejme, aj vplyv znečisteného životného prostredia, fajčenie, alkohol, negatívne pôsobí nadmerný energetický prísun a časté užívanie liekov, aj nedostatok pohybu aj duševná nečinnosť a slovo majú aj hormóny.
Najnovšou nádejou proti starnutiu je genetika. Martin Holzenberger z nemocnice Saint Antonie v Paríži údajne objavil gén dlhovekosti. Na pokusných zvieratách sa vďaka nemu zvýšila dĺžka života o 30 percent. Ak by farmaceutický priemysel dokázal vyvinúť účinné inhibítory tohto génu, malo by možno ľudstvo toľko hľadaný elixír mladosti.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.