trápi. Lenže, vedci hovoria, že zbytočne, pretože túžby aj rozum človeka riadia špecifické hormóny. A človek s nimi zvádza boj, ktorý si zamieňa so svedomím.
Už samotné slovo nevera vyvoláva nepríjemné asociácie. Ženy, ktorých manžel si našiel inú, sa dlhé roky zbavujú pocitu menejcennosti. Nejeden manžel, ktorému manželka nasadila parohy, je schopný aj vraždiť. Ale aj napriek tomu nevera bola, je a bude a v praxi v priebehu dejín nefungoval ani gotický či romantický ideál doživotného zbožňovania jedinej ženy. Podľa vedcov k tomu, aby sme boli biologicky vybavení.
Podľa amerického sexuológa Johna Moneyho trvá zamilovanosť priemerne dva roky, po odznení prvotnej zamilovanosti sa potom ľudia často rozchádzajú a hľadajú si nových partnerov, čím sa otvárajú novým možným biologickým partnerom, tvrdí Money a vysvetľuje, že spomínané dva roky sú biologicky určené na zoznámenie, zamilovanosť, oplodnenie, donosenie plodu, pôrod. Údajne si to príroda zabezpečila - aby muž a žena zostali spolu v záujme potomstva počas tejto doby práve pocitom zamilovanosti.
Niekto by namietal, že niektoré páry zostávajú spolu po celý život. Aj to vysvetľuje veda takto: po dvoch - troch rokoch zamilovanosti si mozog začne vytvárať iné látky, podobné droge - morfínu, tzv. endorfíny a tie majú upokojujúci účinok. Tomu hovoríme pokojné manželské šťastie. Väzba na základe endorfínov je silnejšia, už nie je založená len na zamilovaní, ale na vzájomnom poznaní a porozumení. To potom umožní prežiť spoločne aj výchovu ďalších detí celý rad rokov. Lenže pred neverou endorfíny neochránia. Mozog totiž stále produkuje látku nazvanú fenylpentolamín, takže človek sa v živote môže zamilovať niekoľkokrát. Štatistiky hovoria o dvoch až štyroch štádiách akútnej zamilovanosti. Závisí už len na okolnostiach, či jeden z partnerov opustí svoju rodinu kvôli novej láske.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.