nehovoriť s plnými ústami! Inak sa však toleruje iba cengot čaší pri prípitkoch, ktorý v nóbl spoločnosti nahrádza len symbolické zodvihnutie plnej čaše. I hlučnejší štrkot príborov vzbudzuje u skutočných dám a gentlemanov nevôľu. Inak je každý zvuk zásadne vypnutý.
V sortimente nedovolených zvukov sú najmä špecifické hlukové kreácie, ktoré mnohí neokrôchanci vydávajú pri jedle. Isteže, pôžitok z dobrej hostinky v nás od čias ohlodávania mamutieho stehna v dobe kamennej vyvoláva tendenciu náležite a z chuti si zamliaskať. Aj keď mľaskot býva údajne v niektorých ázijských krajinách zvukom, ktorý kuchárovi najspoľahlivejšie signalizuje, že prihotovil skutočne superpapu, ktorá hosťom náramne chutí, v našich zemepisných končinách patrí akýkoľvek mľaskot k tabu. Spolu s ním aj hlasité fúkanie horúceho jedla či nápoja, pri ktorom niektorí nevychovanci vydávajú občas aj zvuky, nie nepodobné menšiemu orkánu.
Tak ako mľaskanie, prísne zakázaným zvukom je aj chlípanie. Spoločenským suterénom je, ak sa nám nepodarí potlačiť pri stole grgnutie... Je len samozrejmé, že v záujme uchovania dekóru skutočne vychovaného človeka vždy a všade, treba potláčanie nežiaducich zvukov pri stravovaní trénovať už u detí od útleho veku a trvať na ňom aj v domácej intimite. Popri tomto treba k tréningu pridať aj nácvik čo najúspornejšieho používania lakťov pri stole. Nie je nič nepríjemnejšie a trápnejšie, ako keď pri hostine pripomínajú naše lakte let operencov a nepríjemne otravujú spolustolovníkov.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.