Británii získal s popovou, komerčne mimoriadne úspešnou, tínedžersky orientovanou kapelkou 80. rokov s názvom Wham!, ktorú tvoril on a jeho (heterosexuálny) kamarát z detstva Andrew Ridgeley (mal frajerku Shirley). Do roku 1986 predali milióny kusov albumov, ovládli diskotéky, vyrábali jeden hit za druhým v rôznych štýloch: rap, rýchle tanečné kúsky, pomalé balady. Ako autor piesní a ich interpret však postupne zatienil skupinu a po jej rozpade už bol nachystaný na masívnu sólovú kariéru.
Tú odštartoval v roku 1987 albumom Faith s niekoľkými hitparádovými tutovkami a vyše 7 miliónmi predaných kópií. Jeho druhý album Listen Without Prejudice však už taký úspešný nebol a navyše sa v roku 1993 pustil do právnej vojny so svojím vydavateľstvom (Sony), ktoré obvinil zo slabej propagácie albumu a žiadal o uvoľnenie zo zmluvného vzťahu. Vyhlásil, že keď súdny spor prehrá, odmieta pod týmto vydavateľstvom vydať ďalší album. Spor však prehral, a tak sa z kontraktu vykúpil a podpísal zmluvu s inou nahrávacou spoločnosťou (vlani sa však opäť k Sony vrátil a už sú zase kamaráti).
V roku 1996 potom vydáva album Older, ale dva roky nato sa postará o palcové titulky v novinách kvôli policajnému načapaniu v kabínke verejnej toalety vo Will Rogers Memorial Parku v Beverly Hills v Californii pri (bližšie nešpecifikovanom) "obscénnom správaní" s náhodným sexuálnym partnerom mužského pohlavia (z väzby ho potom pustili na 500-dolárovú kauciu zaplatenú jeho intímnym priateľom Kennym, ten v kabínke nebol). Vzápätí v talk-šou na CNN pred očami miliónov divákov priznáva svoju homosexuálnu orientáciu. George Michael.
"To obdobie bezprostredne po mojom priznaní bolo úžasné. Ľudia boli ku mne milí, všetci sa mi zverovali so svojimi sexuálnymi dobrodružstvami a tým, kde všade boli oni pristihnutí a tak," spomína. "Chcem povedať, že nemám žiadny problém s tým, aby ľudia vedeli, že mám teraz pomer s mužom. Vzťah so ženou som nemal už takmer 10 rokov," povedal v roku 1998 na CNN. Prečo to potreboval oznámiť verejnosti? "Lebo je to tak. Bez toho, aby som to tak chcel, tak to je. Ale pravda je, že som sám seba týmto incidentom dostal do mimoriadne stupídnej a bezbrannej situácie. Necítim však za svoju homosexualitu žiadnu hanbu, akurát sa cítim hlúpo, že som dopustil, aby bola moja orientácia odhalená takýmto spôsobom. Nebolo to však prvý raz, čo som robil niečo podobné." Svojim fanúšikom sa ospravedlnil a vyjadril nádej, že ostanú pri ňom. "Len chcem, aby vedeli, že som v poriadku a že som bol svojej hudbe vždy pravdivý. Nikdy som vo vyjadrení mojej sexuality vo svojej práci nič nezamlčal. Píšem o svojom živote. Chcem, aby ľudia vedeli, že piesne, ktoré som napísal, keď som bol so ženami, boli naozaj o ženách. A piesne, ktoré som napísal odvtedy, boli zjavne o mužoch."
Na celom svete predal vyše 80 miliónov kusov hudobných nosičov. V Amerike mal 6 number one singlov a v Británii dokonca 11 a tiež 6 number one albumov. Nenávidí americké noviny, ale miluje seriál Sex v meste a Sopranovcov. Nemá rád politikov, značne sa v súčasnosti angažuje hudobnými (skladba Shoot The Dog) aj mimohudobnými protestmi proti vojenskej intervencii v Iraku, kritizuje Busha a Blaira. Superslaďák Careless Whisper napísal ešte ako 17-ročný člen Wham! On, Ridgley, členovia skupiny Bananarama a ďalšie popové hviezdy raz šli v rámci charitatívnej akcie spievať na Vianoce koledy po domoch, ale mali také otrasné parochne, že v mnohých domoch im pred nosom zabuchli dvere. Bol prvým bielym mužským vokalistom, ktorý nahral song s legendárnou Arethou Franklinovou (I Knew You Were Waiting). Miluje zlatých labradorov.
Jeho aktuálny album Patience s chytľavým hitom Amazing vyšiel v marci 2004, medzi ním a jeho predposledným albumom, nerátajúc výberovky, uplynulo 8 rokov. Jeho druhým vydaným singlom z už platinového nového albumu je diskosong Flawless (Go To The City). "Toto bude určite veľký chlapčenský hit. Gay kluby ho budú milovať," prorokuje George.
Upozorňovali ho, že spácha profesionálnu samovraždu, keď vydá kontroverzný protivojnový singel Shoot The Dog. Nahrávacia spoločnosť mu radila nevydať túto pieseň, kde zosmiešňuje vzťah medzi Tonym Blairom a Georgeom Bushom. Michael si rady vypočul, a skladbu vydal. Pieseň a videoklip Shoot the Dog priviedli Američanov do zúrivosti, považujú to za útok na prezidenta Busha. Michael sa vyjadril, že tento song začal písať ešte v septembri 2001 ako kritiku voči premiérovi Blairovi za to, že nebral do úvahy verejnú mienku Britov pri vážnych vojenských rozhodnutiach.
Snáď aj pre jeho grécky pôvod ho oslovili s ponukou napísať hymnu tohtoročnej letnej olympiády v Aténach.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.