Taliansko 1980
Európsky šampionát sa stále výraznejšie hlásil o slovo. V roku 1980 už mal aj vopred stanoveného usporiadateľa (Taliansko) a pevný hrací systém záverečného turnaja ôsmych mužstiev.
Obhajca titulu Československo vstupoval do európskych vôd po nevydarenej svetovej kvalifikácii, keď sme si vylámali zuby na ostrovanoch. Práve preto sme žreb, ktorý nám prisúdil ťažkých súperov Francúzska a Švédska, privítali. Hoci to boli dvaja účastníci MS v Argentíne, vedeli sme na nich zahrať. Náš výber, ktorý prešiel od európskeho triumfu zložitým výberom nových adeptov, vstúpil do kvalifikácie dôležitým víťazstvom v Štokholme (3:1), ktoré potvrdil domácim víťazstvom nad Francúzskom (2:0) a po nečakanej remíze galského kohúta v domácom prostredí so Švédmi si zabezpečil postup peknými víťazstvami nad ousiderom Luxemburskom (4:0) a Švédskom (4:1), takže v poslednom dueli v Príži už o nič nešlo (1:2).
Na záverečnom turnaji nás v skupione čakali ťažkí súperi - celok NSR a strieborný medailista z dvoch posledných MS Holandsko. Kvarteto dopĺňalo prekvapenie kvalifikácie Grécko, ktoré sa prebojovalo na úkor našich vtedy socialisických bratov Maďarska a ZSSR.
Kľúč turnaja bol neúprosný - víťaz skupiny postupoval do finále, druhý do boja o tretie miesto. Každý súboj bol preto dôležitý a ku cti našim slúži, že sa spamätali zo zlého vstupu, ak sa tak dá nazvať prehra s NSR 0:1, ktorú zariadil Rummenigge. Grékov sme však zdolali presvedčivo 3:1 po góloch Panenku, Vízka a Nehodu. V poslednom súboji s Holandskom nám stačila remíza na postup a veru sme ju aj dosiahli - na gól Kista dokázal odpovedať Nehoda a naši postúpili do súboja o bronz.
Druhá skupina (Taliansko, Belgicko, Anglicko, Španielsko) bola ešte vyrovnanejšia - o poradí na prvých dvoch miestach rozhodol vyšší počet strelených gólov a ten posunul do finále Belgičanov na úkor domácich Talianov.
Naši sa v zápase o tretie miesto vypli k hektickému výkonu a nádherným gólom Jurkemika viedli nad domácimi 1:0. Hoci Graziani vyrovnal, nerozhodný výsledok sme udržali a mali sme aj pevnejšie nervy v realizácii pokutových kopov, ktoré nasledovali hneď po 90 minútach. Chvíľku sa síce zdalo, že sa bude kopať až do aleluja, ale v deviatej sérii (dovtedy sa nik nezmýlil!) chytil Netolička Collovatiho strelu na bránkovej čiare a Barmoš s istotou premenil - naši si opäť vykopali v penaltovom rozstrele medailu, tentoraz bronzovú!
Vo finále sa radovali Nemci, ktorí dvoma gólmi Hrubescha zdolali Belgičanov 2:1.
Otázka: Na turnaji repezentovali Československo aj dvaja futbalisti Lokomotívy Košice. Napíšte nám ich mená.
Autor: cik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.