ďalší chov.
Kvočka sa o kurence v mnohom postará. Ak ju nemáme, v prvé dni treba kurčatá chrániť pred chladom, vetrom, rosou i dažďom. Výbeh musí byť trávnatý, pieskový alebo vystlaný, nikdy nie zablatený. Kurčatá, ktoré sme vyčlenili na výkrm nepúšťame do výbehu, ale ponechávame ich v uzavretom priestore. V drobnochovateľských podmienkach treba počítať v prvom mesiaci kurčiat s priemernou dennou spotrebou 15 gramov krmiva na kus, v druhom - 35 gramov, v treťom mesiaci - 50 gramov a vo štvrtom - 70 gramov.
Ak nemáme k dispozícii priemyselne vyrábanú kompletnú kŕmnu zmes, odkázaní sme na krmivá domáceho pôvodu. Niektorí chovatelia nevenujú tejto problematike dostatočnú pozornosť, iní sa nad zostavením efektívnej dávky zamýšľajú a zvažujú medzi viacerými alternatívami. Príkladom môže byť kŕmna dávka zostavená zo pšeničnej alebo kukuričnej krupice, spestrená lúpaným prosom, prípadne zlomkovou ryžou a doplnená posekaným, natvrdo uvareným vajcom. Po treťom dni môžeme kurčatám podávať už aj kyslé mlieko. Na druhý týždeň kŕmnu dávku obohatíme o čerstvé zelené krmivo alebo postrúhanú mrkvu a prejdeme na vyšší podiel obilných šrotov.
Pri chove kurčiat bez výbehu je potrebné pridávať im už po prvom týždni vo zvláštnom kŕmidle drobný grit. Po 14 dňoch si vyžadujú vyššie dávky živočíšnych bielkovín, ktoré podávame ako bielkovinový koncentrát (dostať v obchodoch pre drobnochovateľov). Môžeme ich nahradiť aj zvýšenou dávkou mlieka, prípadne domácimi mäsovými odpadmi z kuchyne. Mladej hydine sa neodporúča skrmovanie zemiakov skôr ako po troch týždňoch, aj to len postupne a v malých množstvách. Vitamíny jej dodáme pomerne ľahko - v zelenom krmive.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.