Julian SIKA, posudzovateľ králikov
Králik si získal obľubu chovateľov pre svoju všestrannú úžitkovosť ako zdroj vysoko kvalitnej potraviny. V nemalej miere patrí jeho chov aj k záľubám, ktorými si vypĺňajú voľný čas. Ide o tzv. športové zameranie, šľachtenie nových plemien alebo farebných rázov a ich následnú prezentáciu na výstavách, zužitkovanie králikov pre vlastnú potrebu alebo na finančné prilepšenie predajom jatočných zvierat.
V súčasnosti je uznaných viac ako 80 plemien čistokrvných králikov a ich farebných rázov. Patria medzi ne od najmenších králikov s hmotnosťou okolo jedného kilogramu až po obrovité, ktorých hmotnosť presahuje deväť kilogramov. Podľa dĺžky a štruktúry srsti rozlišujeme krátkosrsté rexi chované pre kožušinu, dlhosrsté angory - pre vlnu, so zvláštnou štruktúrou srsti - saténový králik a podobne.
Celkovo je však známych viac ako 100 plemien. Slovenskí chovatelia sa pritom môžu popýšiť vyšľachtením štyroch samostatných plemien a viacerých farebných rázov už uznaných plemien králikov. Európska komisia pre chov králikov zaradila vlani králika holíčskeho modrého a zemplínskeho pastelového do európskeho štandardu plemien králikov, ako samostatné národné plemená vyšľachtené na Slovensku.
Mnohí majitelia králikov majú bohaté skúsenosti so svojimi chovmi, ktoré preberajú od starších kolegov. Svoje poznatky zase odovzdávajú nastupujúcej generácii. A aké práce ich čakajú v tomto období, to sme zhrnuli do nasledujúcich riadkov.
Pri odstavovaní mláďat ihneď oddelíme samčeky od samičiek, čím dosiahneme v králikárni pokoj. Slabo dojčiace samice alebo samice s nízkou reprodukčnou schopnosťou (ak nie je príčinou ich nezabreznutia samec) do chovu už nezaraďujeme a po krátkom výkrme ich zužitkujeme. Mladé králiky potrebujú pre dobrý vývin aj dostatočný pohyb, preto ich nechávame vo väčších kotercoch, alebo využívame oplotené a chránené výbehy. Ak sú odkázané len na koterce, tieto priestory nepreplňujeme. Zvieratá určené na výstavy alebo zaradené do ďalšieho chovu včas oddelíme od ostatných a umiestnime samostatne. Zostanú pokojnejšie, lepšie sa budú vyvíjať a prijímať potravu, dávky však upravíme tak, aby sa neprekrmovali. Starším, ale osvedčeným samiciam, ktoré chceme opätovne pripustiť, doprajeme po odstavení mláďat 10 až 14 dní pokoj. Nezabúdame otetovať a doočkovať ďalšie mláďatá.
Autor: Ing. Jozef MOLNÁR, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.