Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Fosfor je základná makroživina rastlín, nevyhnutná súčasť zásobných a generatívnych bielkovín, ako aj procesov prenosu a uvoľňovania energie. Urýchľuje vývoj a zrelosť plodov, podporuje rast koreňov, zvyšuje odolnosť proti vymŕzaniu a priaznivo vplýva na kvalitu i skladovateľnosť zeleniny a ovocia.
Vizuálne sa nedostatok fosforu vo výžive rastlín prejavuje drobnými listami. Staršie listy sú tmavozelené a na okrajoch červenejú až fialovejú. Fialovenie listov je výrazné najmä na záhradných jahodách a kukurici v chladnom jarnom období, keď je najviac obmedzený príjem fosforu z pôdy. Spôsobené je to hromadením cukrov v rastlinách, ktoré podporujú tvorbu fialového farbiva - antokyánu. Na kapuste, reďkvi a cvikle sa tento príznak nedostatku fosforu podobá nedostatku dusíka. Pri väčšine rastlín však podľa vonkajších znakov len ťažko určíme nedostatok fosforu. Pre záhradkárov je preto výhodnejšie a správnejšie sledovať dostatok tohto prvku pre výživu rastlín pomocou agrochemického rozboru pôdy. Rastliny ho využívajú viac z pôdy ako z hnojív. Pôdu môžeme vyhnojiť fosforom zásobne na tri až štyri roky. Aj rozbor pôdy potrebujeme periodicky na dlhšie časové obdobie.
Podľa agrochemického skúšania pôdy metódou Melich III. sa považuje za nízky obsah rastlinám prístupného fosforu 30 miligramov v kilograme piesočnatej pôdy; adekvátne v hlinitej pôde - 25 miligramov a v ílovitej iba 20 miligramov. Pre zvýšenie na vyhovujúcu až dobrú zásobu treba aplikovať na štvorcový meter piesočnatej pôdy 0,7 až 1,4 kilogramu, zatiaľ čo na hlinitú 0,5 až 1,0 kilogramu a na ílovitú 0,3 až 0,6 kilogramu 8-percentného superfosfátu. Takto zabezpečíme rastlinám optimálnu výživu aj na pôdach s výrazným deficitom tejto živiny. Pri vyhovujúcej a dobrej zásobe rastlinám prístupného fosforu v pôde aplikujeme k rastlinám iba 10 až 60 gramov hnojiva na štvorcový meter. Pri zásobnom hnojení na 3 až 4 roky tieto dávky zvýšime na 30 až 240 gramov, podľa nárokov jednotlivých rastlín na výživu fosforom.
Menej náročné na výživu fosforom sú predovšetkým reďkovka, hrach, fazuľa, mrkva, kapusta, petržlen, cibuľa, cesnak, pór, hruška, jabloň, egreš, rododendron, plesnivec, kosatec a všetky skalničky. Náročné na výživu fosforom sú najmä ruže, mečíky, tulipány, hyacinty, rudbekie, rajčiaky, uhorky, karfiol, zeler, broskyne, marhule a záhradné jahody. Pri záhradných jahodách sa osvedčil dokonca postrek 1-percentným roztokom superfosfátu na list pred ich kvitnutím. Urýchľuje a zvyšuje sa tak úroda jahôd.
Autor: Ing. Jozef MOLNÁR, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.