Korzár logo Korzár

Skorá "červivosť" plodov jabloní

V niektorých rokoch pozorujeme v máji až júni nápadne veľký opad mladých plodov jabloní. Poškodené plôdiky vo veľkosti lieskovcov majú na povrchu

malý čierny otvor s priemerom jeden až dva milimetre, z ktorého vyčnieva hnedočierna hmota.

Priečnym rezom zistíme, že jadrovník vyhrýzla bledožltá húsenica a priestor vyplnila hnedočiernou mokvajúcou zmesou drviny a trusu. Takto poškodené plody si niektorí pestovatelia zamieňajú s poškodením húsenicami obaľovača jablčného, ktoré vyvolávajú tzv. pravú červivosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plody poškodzujú húsenice blanokrídlovca (osy) - piliarky jablčnej (Hoplocampa testudinea). Dospelce sú 6 až 8 milimetrov veľké, majú dva páry blanitých krídiel a tri páry žltých nôh. Bruško je navrchu čierne, zospodu žlté. Habituálne i bionómiou je im podobná piliarka hrušková, o niečo menšie sú piliarka žltá a slivková.

SkryťVypnúť reklamu

V bielom zámotku v pôde prezimujú dospelé larvy, a to v hĺbke asi 5 až 10 centimetrov. V apríli sa kuklia a pred alebo počas kvitnutia jabloní vylietajú dospelce. Asi 60 až 80 percent z nich vyletí do ukončenia kvitnutia. Uprednostňujú pritom bielokveté odrody. Oplodnené samičky kladielkom urobia na čiaškach kvetov niekoľko vpichov. Iba do niektorých z nich kladú po jednom (spolu 10 až 15) mliečnobielom vajíčku. Poranené pletivá vylučujú hnedú tekutinu, ktorá po zaschnutí vyzerá ako hnedá kvapôčka.

Vývoj vajíčok trvá 7 až 10 dní, vyliahnuté húsenice najprv vyžierajú povrchovú chodbičku. Takéto plody neopadávajú, ale pokračujú v raste. Poškodené pletivá sa trhajú a korkovatejú. Na plodoch vznikajú povrchové jazvy v tvare špirály alebo oblúka, dosahujúce až polovicu obvodu plodu. Húsenica po svojom zvliekaní prechádza na iný plod, do ktorého vyhryzie chodbičku smerujúcu priamo k jadrovníku. Vyžiera jeho obsah, dutinu vyplní zmesou trusu a drvinou, ktorú vytlačí na povrch plodu. Larválny vývoj trvá 3 až 4 týždne, vtedy môžu húsenice poškodiť jeden až štyri plody.

SkryťVypnúť reklamu

Dospelá húsenica je 10 až 12 milimetrov dlhá, žltá, lesklá s červenohnedou hlavou. Má tri páry hrudných nôh a sedem párov panôžok. Húsenice piateho (posledného) instaru zapáchajú po bzdochách. Poškodené plody padajú na zem, húsenice ich opúšťajú a zavrtávajú sa do pôdy. Tu si vytvárajú biely zámotok a prezimujú. Na jar sa zakuklia, dospelce vylietajú a vývoj sa opakuje.

Výskyt škodcu v jednotlivých rokoch je nepravidelný, jeho škodlivosť závisí od poveternostných podmienok po výlete imág a ich populačnej hustoty. Straty na úrode môžu dosahovať 20 až 50 percent. Insekticídne ošetrenie treba vykonať hneď po odkvitnutí jabloní.

Skutočnú potrebu a presný termín zásahu však zistíme podľa náletu dospelcov na vizuálne lapáky (biele dosky) a podľa intenzity kladenia vajíčok. Vizuálne lapáky exponujeme do korún stromov asi týždeň pred kvitnutím jabloní a denne zaznamenávame počet ulovených dospelcov. Po opade korunných lístkov vykonáme kontrolu kladenia vajíčok. Na sto náhodne vybraných kvietkoch pomocou binokuláru spočítame počet vykladených vajíčok (v hnedých miestach vpichov na čiaške kvetu pod kališnými listami). Pri výskyte dvoch a viac vajíčok urobíme insekticídne ošetrenie. Vypracované sú aj presnejšie metódy, ktoré sú ale časovo i prácne náročné a vyžadujú si odbornú zručnosť.

SkryťVypnúť reklamu

K insekticídnemu ošetreniu používame prípravky s hĺbkovým pôsobením, účinkujúce na práve sa liahnuce húseničky, ako aj na húsenice, ktoré sa už zavŕtavajú do plodov (Reldan 40 EC 0,15%, Sumithion Super a Zolone EC - oba 0,2%).

Insekticídne ošetrenia jadrovín (ale i kôstkovín) po kvitnutí nie sú samoúčelné. Týmito zásahmi potláčame okrem piliarok aj listové vošky a húsenice rôznych obaľovačov. Kombináciou s akaricídmi likvidujeme aj roztoče, a s fungicídmi - hubové choroby.

Autor: Ing. Jozef MOLNÁR, CSc.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 227
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 254
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 076
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 113
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 233
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu