sfarbovania sa ako drobné zelenosivé, rozširujúce a zväčšujúce sa škvrny, najmä na stopke plodu. Na škvrnách sa tvoria konídie. Zlúčené škvrny vedú k praskaniu plodov, ktoré sa za suchého počasia scvrkávajú, za vlhka hnijú.
Ak sú napadnuté malé plody, môžu pokračovať v raste, ale sa deformujú. Častejšie prestávajú rásť a predčasne opadávajú. Na letorastoch mandlí a broskýň vznikajú bledohnedé, oválne 0,5 až l centimeter veľké škvrny, ktoré sa zväčšujú a hnednú. Na listoch sa tvoria sivé škvrny. Napadnuté plody marhúľ korkovatejú, praskajú a podliehajú podobne ako broskyne moníliovej hnilobe. Pôvodcom choroby je huba Megacladosporium carpophilum. Jej podhubie (mycélium) prezimuje na jednoročných konárikoch, a to vo škvrnách pochádzajúcich prevažne z jesenných infekcií. Na jar sa vo škvrnách obnovuje tvorba konídií. Tie dážď splavuje a vietor prenáša v korune stromu, kde za priaznivých teplotných a vlhkostných podmienok (optimálna teplota 18 až 24 oC) vyvolávajú primárne infekcie. Plody marhúľ a broskýň sú na infekcie náchylné len v skorších vývinových štádiách, približne do 4 až 6 týždňov po odkvitnutí, neskôr nadobúdajú odolnosť. Infekcie letorastov prebiehajú v neskorých letných a v jesenných mesiacoch konídiami z napadnutých plodov. Ohrozované sú preto neskoré odrody. Patogén má dlhú inkubačnú dobu, ktorá na letorastoch trvá 25 až 45 dní, na plodoch 40 až 70 dní. Chorobu podporuje vlhké a teplé počasie v jarných mesiacoch, tienisté polohy, husté, neprevzdušnené koruny stromov, kde sa dlho udržujú rosy a hmly.
Základom ochrany je prevencia - zabezpečenie prevzdušnosti porastov a korún broskýň a marhúľ. Chemicky sa ošetruje iba v rokoch s vlhkým počasím v jarných mesiacoch (apríl až máj). V rizikových lokalitách sa prvý postrek robí ihneď po odkvitnutí broskýň. Podľa infekčného tlaku sa realizujú ďalšie jedno až dve ošetrenia v intervaloch 10 až 12 dní. Odporúčajú sa kontaktné fungicídy na báze mankozebu (Dithane DG, Dithane M 45, oba 0,3%) alebo na báze kaptánu (Merpan 50 WP 0,3%, Merpan 80 WDG 0,2%). Ošetrenia sú účinné i proti monilióze a klasterosporióze.
Autor: mol
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.