začínajú uplatňovať najväčšie európske spoločnosti, pretože sa ukázalo, že miera emočnej inteligencie je najdôležitejšia pre úspech manažéra. Ich význam pre úspech v živote veľakrát vedci popreli, ale aj napriek tomu budú existovať naďalej. Budú ich užívať tradičné školy, menšie podniky a rôzne inštitúcie.
Priemyselné a obchodné "veličiny" zo západnej Európy a ešte predtým v USA už dávno prišli na to, že vysoké IQ dobrého manažéra nerobí a že často býva opak pravdou. Okrem toho je dokázané, že inteligencia ako jednoduchý pojem neexistuje a že je celý rad rôznych druhov inteligencie. Jedným z typov je práve EQ, ktorá sa v ostatnom čase stala akýmsi príkazom doby.
Adepti na vedúce pozície v mnohých podnikoch musia úspešne prejsť EQ testom, ktorým sa skúma výška či vyspelosť tejto inteligencie. Psychológovia, ktorí presadzujú význam EQ tvrdia, že zlepšuje produktivitu práce a vytvára dobré, motivujúce ovzdušie na pracovisku. Tieto testy napr. používa už dávno americké vojenské letectvo, ktoré vyberá kandidátov, ktorí majú vysokú mieru asertivity, empatie, veľmi dobre si uvedomujú vlastné city a predovšetkým sú šťastní. takto letectvo skvalitnilo výber kandidátov, znížilo odpad počas výcviku, čím ušetrilo ročne najmenej tri milióny dolárov.
Emočná inteligencia neovplyvňuje pracovné výkony iba priamo, bolo dokázané, že je spojená so zdravím. Ľudia s vysokým stupňom emočnej inteligencie sú zriedkavejšie chorí ako je priemer a podľa odborníkov pozitívne emócie podporujú imunitný systém Emočná inteligencia má päť sfér: sebauvedomenie, empatiu, sebaovládanie, sebamotiváciu a schopnosť komunikovať s druhými a motivovať ich.
Emočná inteligencia sa stala veľmi žiadanou vlastnosťou všetkých manažérov. Podľa výskumníkov bude v budúcnosti podobných ľudí stále menej. Testy a výskumy naznačujú, že súčasnej mladej generácii táto vlastnosť takmer úplne chýba. Vcítenie sa do myslenia iných, pochopenie alebo ovládanie vlastných citov súčasná mládež neovláda, ba ani neuznáva. Výchova a vzdelávanie sa na túto oblasť nezameriava. Dnes sa na ňu zameriava celý rad západoeurópskych a amerických vysokých škôl, ktoré vychovávajú manažérov a pracovníkov na vedúce funkcie veľkých podnikov. Napr. v nadnárodnej spoločnosti l'Oreál vyberajú manažérov (na obr.) zásadne podľa výsledkov testu emočnej inteligencie.
Foto: archív
Zdroj: Focus, Londýn
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.