vznikol.
Pohľad do histórie vrav: prvýkrát slávili v USA tento sviatok bohoslužbami v Západnej Virgínii v roku 1908. Najväčší impulz k vzniku sviatku dala Američanka, pani Bruce John Doddová zo Spokane v štáte Washington. Jej otec bol veteránom občianskej vojny. Stratil manželku a sám dokázal dobre vychovať svojich šesť detí. Podľa niektorých prameňov, v roku 1909 oslovila pani Doddová člena americkej vlády, aby pomohol presadiť bohoslužby na počesť otcov. Stalo sa a v štáte Washington odvtedy každú tretiu júnovú nedeľu oslavujú
Deň otcov. Podľa iných zdrojov, návrh oslavovať Deň otcov sa zrodil v známej celosvetovej organizácii, v Lionskom klube, pričinením jeho chicagského predsedu Hartryho Meeka - termínom bola tretia júnová nedeľa v roku 1915.
Deň otcov kotví v americkom sviatočnom kalendári od roku 1924, keď prezident Calvin Coolidge pomohol, aby sa oslava stala celoštátnou.
Zmyslom Dňa otcov je, osláviť podiel mužov na výchove detí, podľa možností v ideálnej kompletnej rodine. Preto do trojice jarných rodinných sviatkov, májového Dňa matiek a júnového Dňa otcov, patrí v júni niekde aj Deň rodiny. Vo svete slávia v niektorých krajinách aj Deň babičiek.
V súčasnosti slávia vedno s Američanmi a Kanaďanmi vďačne tento sviatok napríklad v Brazílii, Veľkej Británii, Francúzsku i Rakúsku. Po roku 1989 sa začal šíriť aj v strednej Európe - aj u nás. Najčastejšou oslavou je slávnostný obed detí s mamičkou a oteckom a ani staršie, už osamostatnené deti, nezabudnú poslať svojim tatkom milé blahoželania. Deň otcov má u nás aj súťažnú podobu, keď práve v júni týždenník Slovenka vyhlasuje víťaza zápolenia o získanie titulu Otec roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.