mestská časť. Tie sa starajú sa o poriadok, prevádzku a kontrolu. Dávajú povolenia trhovcom a dohliadajú na dodržiavanie noriem. Každý zriaďovateľ si určuje vlastné pravidlá, ktoré sú súčasťou trhového poriadku.
Zákony prikazujú, aby stánky na trhu mali viditeľne označené predajné miesto pre každého predávajúceho s menom a adresou. Všetky predajné priestory musia byť zastrešené a v čistom stave. Potraviny musia byť umiestnené 70 centimetrov nad zemou, neplatí to pre ovocie, zeleninu a zemiaky. Za zdravotnú neškodnosť a kvalitu predávaných potravín a ostatných výrobkov zodpovedá predávajúci. Kontrolujú ich orgány, ktoré určí zriaďovateľ.
Kontroly potravín a hygienických noriem má na starosti potravinárska a veterinárna správa. Naše hygienické predpisy sú prísnejšie než v iných členských štátoch únie, kde sa často hygiena dokonca nekontroluje vôbec.
Napriek tomu sa môže stať, že aj u nás sa na pulty dostanú potraviny, ktoré nespĺňajú normy. Na čo si má spotrebiteľ dať pozor?
Predaj ovocia, zeleniny a lesných plodov
Ovocie a zelenina musia spĺňať nariadenia Európskej únie o kvalite. Jednou z tých minimálnych je, že ovocie a zelenina musia byť čisté - nesmie byť na nich nalepená zemina alebo iná nečistota. Pôvod plodín musí byť uvedený na vývesnom štítku. Zákazník si najlepšie overí kvalitu plodov tým, že ich ohmatá, preto by mal mať predajca kvôli hygiene k dispozícii igelitové vrecko.
Označenie triedy kvality je povinné takmer pre všetky druhy ovocia a zeleniny s výnimkou lesných plodov. Z troch tried kvality musia plodiny spĺňať aspoň podmienky pre II. triedu.
Lesné plody majú byť zdravé a čisté, ale niektoré druhy patria k chráneným a nesmú sa zbierať, a teda ani predávať.
Ekologicky pestované ovocie a zelenina musia spĺňať všetky požiadavky zákona o ekologickom poľnohospodárstve. Ich pestovatelia majú pridelené právo používať takéto označenie, ale osvedčenie by malo byť na viditeľnom mieste. Sú pravidelne kontrolovaní, či dodržiavajú normy.
Predaj kvasenej zeleniny
Kvasená zelenina nesmie obsahovať žiadne prídavné látky. Pri kúpe si treba všimnúť najmä vôňu a chuť, je na predajcovi, či umožní ochutnať svoj výrobok. Všade na svete to patrí ku koloritu trhovísk.
Predaj húb
Huby sa môžu predávať len čerstvé a ten, kto ich predáva, musí mať osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Huby musia byť zdravé, čisté, nesmú byť umyté a pokrájané. Predávať sa môžu najviac do 24 hodín od zberu. Pri predaji musí byť viditeľne označený druh huby.
Predaj sušených húb okrem tých, čo na to majú oprávnenie, je v tržniciach zakázaný.
Odporúčame kupovať huby iba od ľudí, ktorí sa preukážu osvedčením. Pri nákupe si dôkladne prezrite stav húb, môžu sa v nich vyskytovať živočíšni škodcovia. Je nevhodné kupovať huby, ktoré sú vystavené na slnku alebo sú viditeľne zaparené.
Predaj byliniek
Bylinky patria k najtradičnejším artiklom na trhoviskách. Vňať a listy musia byť pred sušením očistené, zbavené škodcov a zachovať si chuť a vôňu. Ak sa pri sušení zmení farba vňate, znamená to, že bola nevhodne spracovaná. Takáto vňať je tmavá, fľakatá a nevonia tak, ako očakávame.
Pri nízkych teplotách sa počas sušenia môžu rozvinúť pliesne a vňať zošedne. Pri kúpe čerstvých byliniek treba venovať pozornosť najmä zapareniu, zmene farby a výskytu plesní na listoch. Na listoch a vňati sa môžu vyskytovať choroby alebo škodcovia - takéto bylinky nie sú vhodné na kúpu.
Predaj vajíčok
Vajíčka bývajú na trhovisku relatívne lacné a sú od domácich sliepok. Predaj neoznačených slepačích vajec, takzvaných prebytkov, je na trhoviskách a tržniciach dovolený, len ak pochádzajú z vlastného chovu predávajúceho.
Počet predávaných vajec nesmie presiahnuť 200 kusov za deň a vajcia by nemali byť staršie ako 14 dní od znášky. V letných mesiacoch si treba dať väčší pozor, lebo hrozí okrem iného nákaza salmonelózou.
Na trhovisku sa nesmú predávať vajcia vodnej hydiny.
Predaj mäsa, mlieka a chleba
Surové mäso a pekárenské výrobky sa na trhu predávajú pomerne zriedka, výnimka však potvrdzuje pravidlo. V takom prípade musia predajcovia dodržiavať stanovy, ktoré chránia spotrebiteľov. Tržnice majú byť vybavené chladiacimi pultmi, studenou a horúcou vodou, vhodnými skladovacími priestormi s ľahko čistiteľným vnútorným zariadením. Čerstvé nepasterizované mlieko sa na tržnici predávať nesmie.
Častým javom v tržniciach bývajú predajcovia živých zvierat. Môžu sa predávať jahňatá, kozľatá mladšie ako 3 mesiace, hydina, holuby, králiky a ryby. Niekedy však takýto predaj zriadovateľ nepovolí.
Predajcovia by mali mať vyhradené svoje miesto mimo ostatného predaja. V prípade kúpy zvieraťa je vhodné vypýtať si o ňom veterinárnu správu. Veterinárna prehliadka živých zvierat sa vykonáva v mieste a čase, ktorý určuje trhový poriadok.
možno prevzať zo SME ako tabuľku
Čo sa v tržniciach nesmie predávať
surové kravské, kozie a ovčie mlieko
mliečne výrobky z tepelne neošetreného mlieka
vajcia vodnej hydiny
zbrane a strelivo
výbušniny a pyrotechnické výrobky
tlač a iné veci, ktoré ohrozujú mravnosť
tabak a tabakové výrobky
lieh, destiláty a spotrebiteľsky balené alkoholické nápoje
jedy, omamné a psychotropné látky
lieky
automobily, motocykle, ich súčiastky a príslušenstvo
chránené druhy živočíchov a nebezpečné živočíchy
Milica PÁLFYOVÁ
Foto: archív SME
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.