nejasný. Posledné slovo totiž budú mať národné parlamenty alebo občania v referendách a nie je vôbec jasné, čo sa stane, ak jeden či viacero štátov ústavu neschvália.
Na Slovensku sa už začala debata o tom, akým spôsobom o ústave hlasovať. Referendum sa pritom všeobecne považuje za nástroj, ako ratifikácii ústavy skôr zabrániť.
Najvýraznejšie sa za referendum a proti ústave zasadzuje podpredseda KDH a minister vnútra Vladimír Palko. Ústave vyčíta okrem iného, že Slovensku uberá časť suverenity. Jeho stranícky kolega a eurokomisár Ján Figeľ ju naopak vníma ako pozitívny kompromis a považuje za dobré, že "štáty sa dokázali dohodnúť".
Okrem KDH zvažujú možnosť referenda aj HZDS, KSS a Slobodné fórum. Naopak premiér Mikuláš Dzurinda a jeho SDKÚ je za parlamentnú cestu, rovnako ANO, SMK aj Smer.
Referendum navrhuje vo Veľkej Británii aj premiér Tony Blair a je veľmi pravdepodobné, že tam ústava neprejde. To by mohlo ovplyvniť ďalšie krajiny k podobnému postoju. Nasvedčuje tomu aj relatívny úspech euroskeptických strán v eurovoľbách.
Únia už začala pracovať na scenároch, čo robiť v takom prípade. Hovorí sa, že problémom by bolo odmietnutie ústavy jedným z veľkých štátov (Británia, Nemecko, Francúzsko) alebo celou skupinou menších.
Jednou z možností je opakovanie referend, ďalšou je otvorenie ústavy a pokus o nový kompromis. To by však bol pre úniu vážny problém, lebo štáty by zrejme prišli s rovnakými požiadavkami, aké sa im teraz nepodarilo presadiť.
Kompromis, ktorý dosiahli v piatok v Bruseli sa týka najmä hlasovania a práva veta. Rozhodnutia bude musieť odsúhlasiť najmenej 55 percent štátov (najmenej však 15), v ktorých žije 65 percent obyvateľov únie.
Ústava znižuje počet oblastí, v ktorých sa bude môcť uplatniť právo veta, ale vytvára systém záchranných bŕzd, ktoré umožnia pre krajinu nepriaznivé rozhodnutie zvrátiť alebo oddialiť. Veto sa bude naďalej uplatňovať v daňovej, rozpočtovej a zahraničnej politike.
Ústava tiež predpokladá zmenšenie Európskej komisie, zvýšenie právomocí Európskeho parlamentu či vytvorenie nových funkcií prezidenta a ministra zahraničia. V preambule sa však neobjaví zmienka o kresťanstve.
Autor: mik, rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.