platných zákonov by mali nárok na päťmesačné odstupné, oni sami to však chcú zmeniť.
Nový zákon o plate europoslanov, ktorý schválila vláda, im odstupné neupiera. Parlament ho bude prerokovávať na budúci týždeň. Pavol Minárik z KDH včera predložil pozmeňovací návrh, aby žiadne peniaze po odchode na nové pôsobisko nedostali. "Zdalo sa mi to prirodzené, pretože boli opätovne zvolení, nekončia, budú ďalej dostávať plat," povedal. Návrh podpísali aj všetci budúci europoslanci.
Základný plat poslanca je dnes 43 200 korún. Milan Gaľa, Monika Beňová, Sergej Kozlík, Irena Belohorská, Anna Záborská, Edit Bauer a Arpád Duka-Zólyomi by si teda pri odchode jednorazovo prilepšili asi o 200-tisíc korún. V europarlamente budú podľa návrhu dostávať dvakrát toľko ako poslanci v Bratislave, plat im bude vyplácať Národná rada.
Odchádzajúci by mali vrátiť aj laptopy. Dostanú ich náhradníci, ktorým zostanú, ak budú poslancami až do konca funkčného obdobia. Mená náhradníkov stále nie sú známe.
Katarína Tóthová z HZDS, ktorá bola poslankyňou tri mesiace ako náhradníčka za zadržaného kolegu Gabriela Karlina, na odstupné po jeho návrate nárok má. "Vypláca sa to mesačne, nie naraz. Ak by sa opäť stala poslankyňou, peniaze vracať nemusí. Ak ešte neuplynulo päť mesiacov, zvyšok odstupného nedostane," povedala Anna Lenická z tlačového oddelenia Národnej rady.
O imunitu poslanci neprídu, lebo aj poslanci Európskeho parlamentu ju majú. Ak ich budú chcieť orgány činné v trestnom konaní imunity zbaviť, bude musieť o tom hlasovať europarlament. Za posledných 20 rokov riešil 92 žiadostí o zbavenia imunity, vyhovel v 18 prípadoch. Proces je väčšinou veľmi zdĺhavý a môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.