Minister spravodlivosti Daniel Lipšic už navrhol šiestim sudcom bratislavského krajského súdu disciplinárne tresty, z toho dvoch chce úplne zbaviť funkcie.
Lipšic nedávno opísal, ako taká mafia funguje. "Silné finančné skupiny si nájdu firmu s rozsiahlym majetkom. Cez svoje účelovo vytvorené spoločnosti dosiahnu vyhlásenie konkurzu a výber správcu konkurznej podstaty."
Darí sa im to podľa Lipšica preto, lebo sa dohodnú so sudcami a správcami. Tých mali práve títo šiesti sudcovia vyberať nezákonne, správcovia potom odkúpia majetok údajne skrachovanej, hoci predtým zdravej firmy, za veľmi výhodnú cenu.
Kontrola ministerstva ukázala, že sudcovia vyberali správcov konkurznej podstaty mimo poradia tak, aby vybrali toho "správneho". Lipšic to v relácii STV Pod lampou prirovnal k mafii. Takto vytunelované vraj boli napríklad firmy Istrofin, BCT či Vinoprodukt, kde bol majetok v hodnote takmer štyri a pol miliardy korún.
Lipšic povedal, že len v jednej dedinke sídli viac ako dvesto fiktívnych alebo účelovo vytvorených firiem. Práve na ne finančné skupiny prevedú a rozdelia pohľadávky. Na vyhlásenie konkurzu musia dať totiž návrh minimálne dve firmy, ktorým spoločnosť dlhuje majetok. Spoločnosť, ktorú navrhujú dať do konkurzu, je pritom relatívne zdravá a násilím skončí v bankrote.
Dedinka, o ktorej hovoril Lipšic, sa volá Žihárec. Z 200 registrovaných firiem sídli väčšina z nich v dvoch starých domoch, kde býva jedna rodina. Konateľom týchto firiem by mal byť Karol G., ktorý sa pre SME nechcel vyjadriť. Jeho syn povedal: "Tu žiadna firma nie je."
Starosta obce si myslí, že ide o fiktívneho majiteľa.
Ministerstvo od januára mení systém konkurzov a bude ich prísnejšie kontrolovať.
Monika ŽEMLOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.