si každý študent na konci druhého ročníka zvolí predmety, ktorým sa chce podrobnejšie venovať. Následne sa zapíše na príslušné semináre. Tie by mu v treťom a štvrtom ročníku mali pomôcť v príprave na maturitné skúšky a prijímačky na vysokú školu.
Podľa učebného plánu gymnázia č. 3597/1990 „rozširujúce hodiny sú prostriedkom vnútornej diferenciácie štúdia na gymnáziu. O ich využití rozhoduje vedenie školy na základe vlastnej koncepcie výchovy a vzdelávania. Zohľadňuje pritom záujmy žiakov a ich rodičov, ako aj personálne a priestorové podmienky školy." Preložené do zrozumiteľnej reči - minimálny aj maximálny počet študentov v jednom seminári určuje riaditeľ. Štandardne sa tento počet pohybuje od 5 do 20. Veľké školy, kde je v ročníku viac tried, čiže aj viac študentov, problém s otváraním jednotlivých seminárov nemajú. Horšie je to však v prípade malých škôl.
Príkladom je Súkromné 8-ročné gymnázium, Dneperská 1 v Košiciach, kde sa budúci rok neotvorí seminár z chémie. Na prvý pohľad to až tak dramaticky nevyzerá. Jednotlivci však majú hlavy v smútku. Študentka tohto gymnázia Daniela Schreierová sa po dlhom uvažovaní rozhodla pre štúdium na medicíne. Tam sa ale bez chémie nedostane.
„Keď som sa dozvedela, že seminár z chémie definitívne neotvoria, ostala som v šoku. Prichádzala som na túto školu s vedomím, že ma dostatočne pripraví na prijímačky na výšku," hovorí Daniela. „Teraz mi neostáva nič iné, iba sa pripravovať sama, poprípade si zaplatiť doučovanie."
Veronika Nagyová sa pripája k svojej spolužiačke slovami: „Aj keď som sa už zmierila s faktom, že chémii sa na našej škole podrobne venovať nebudem, nikto mi nepovedal ako postupovať ďalej."
Na názor sme sa opýtali aj Mgr. Heleny Jeníkovej, vedúcej odboru školstva na krajskom úrade v Košiciach: „Je v kompetencii riaditeľa rozhodnúť o tom, ktoré semináre budú otvorené a ktoré nie. Riaditeľ postupoval podľa zákona, nedá sa nič robiť."
Pán riaditeľ RNDr. Dušan Bosák však dbá o dobro svojich študentov a hovorí: „Keby sme boli štátnou školou, naozaj sa nedá nič robiť. My sme však súkromní, preto to budeme riešiť formou individuálnych hodín. Študenti sa nemajú čoho obávať."
Daniela a Veronika majú šťastie. Čo však robiť, ak vám seminár neotvoria? Do úvahy prichádza viacero možností: 1. zaplatíte si súkromné doučovanie, 2. dohodnete sa so svojou vyučujúcou, že využijete konzultačné hodiny, 3. poprípade sa spoľahnete na vlastnú hlavu a poriadne hrubú knihu. Ak sa vám nepozdáva ani jedna z ponúkaných možností, začnite si obchádzať spolužiakov. Presvedčiť ich o tom, že práve ten váš obľúbený predmet je najlepší, nebude síce jednoduché ale každopádne účinné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.