šéf odborov Ľudovít Kajan si myslí, že ich bude menej. V colnej správe pracuje ešte 4496 colníkov a 760 civilných zamestnancov.
"Bude nasledovať druhá etapa reformy colnej správy," povedala hovorkyňa colného riaditeľstva Silvia Balázsiková. V prvej vlne odišlo z colných úradov 608 colníkov, pre ktorých po vstupe do Európskej únie už nebola práca.
Balázsiková hovorí, že o ďalšom prepúšťaní sa rozhodne v júli na porade riaditeľstva. O počtoch zatiaľ hovoriť nechce, hoci predbežný materiál už existuje, ale "zatiaľ nie je schválený".
Colníkom po vstupe do únie ubudlo práce, na colných úradoch už podľa Balázsikovej "nie sú tí ľudia využiteľní". Po 1. máji colníci prestali pravidelne kontrolovať na hraniciach s Českom, Poľskom, Maďarskom i Rakúskom. Obmedzilo sa aj papierovanie pri obchodovaní s členskými krajinami únie.
Predsedníčka odborového zväzu verejnej správy Marcela Gatciová uznáva len časť argumentov. Tvrdí, že z rokovaní so štátnym tajomníkom ministerstva financií vyplynulo, že prepúšťaným colníkom by mali prednostne ponúkať prácu v daňovej správe a v polícii, kde sú stovky voľných miest. "Samozrejme, že by sme s takýmto riešením súhlasili skôr, ako keby sa mali ocitnúť niekde na ulici," vyhlásila.
Hovorca ministerstva financií Peter Papanek potvrdil, že takýto postup je vo verejnej správe pravidlom a ministerstvo ho použilo aj pri prepúšťaní vo vlastných radoch. Cieľom je ušetriť štátu peniaze na odstupné a využiť kvalifikovaných ľudí. "Otázka je, či akceptujú takúto zmenu," povedal.
Magda Krasulová z policajného prezídia hovorí, že na polícii voľné miesta sú, ale colníci by nemali byť nijako zvýhodňovaní. "Musia sa ako všetci podrobiť výberovému konaniu."
(rp)
Prepúšťaným colníkom pôjde aj o výhody
Bratislava - Colníci, rovnako ako policajti, či vojaci, majú pri odchode zo zamestnania nárok na odchodné a výsluhový dôchodok. Na colnici musia mať odpracovaných najmenej 15 rokov.
Časť colníkov, ktorí budú musieť odísť, lebo pre nich po vstupe do únie nie je práca, túto podmienku nespĺňa. Niektorým budú koncom roka do 15 rokov sužby chýbať iba týždne, či mesiace. Odborári tvrdia, že ich je dosť.
Hovorkyňa colného riaditeľstva Silvia Balázsiková tvrdí, že nárok na výhody im pri odchode nevznikne. "Podľa zákona nie sú prípustné žiadne výnimky - všetky podmienky musia byť naplnené."
Šéfka odborov verejnej správy Marcela Gatciová naopak hovorí, že existuje návrh ministerstva financií, ktorý zaručuje aspoň čiastočné finančné "dorovnanie" a výsluhový dôchodok, hoci nie v plnej výške. "Išlo by o istú kombináciu, ktorá by mohla byť výhodná pre štát aj z pohľadu sociálneho riešenia každého colníka."
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.