životoch, vrátane dvoch útočníkov. Medzi mŕtvymi je 67 príslušníkov bezpečnostných zložiek a 25 civilistov, ďalších 120 osôb utrpelo zranenia. Materiálne škody sa odhadujú na 20 miliónov dolárov (asi 660 miliónov Sk).
Pri útoku v ingušskej metropole Nazraň zahynul aj miestny zamestnanec OSN Magomed Getanazov, ktorý sa v streľbe ocitol pri ceste autom z práce domov. Obeťami sa stali tiež ingušský minister vnútra Abukar Kostojev, jeden z jeho zástupcov, prokurátor mesta Nazraň i prokurátor Nazranskej oblasti.
Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International včera varovala pred nebezpečenstvom rozšírenia čečenského konfliktu aj na územie susedného Ingušska. Vo vyhlásení zverejnenom v rovnaký čas, ako správa o situácii v Čečensku, Amnesty International pripomína, že násilnosti v odštiepeneckej republike sa so znepokojujúcou frekvenciou v súčasnosti vyskytujú aj v Ingušsku. "Situácia v Čečensku má veľmi ďaleko od prívlastku normalizovaná," uvádza AI, ktorá žiada medzinárodné spoločenstvo, aby konflikt v Čečensku a jeho okolí umiestnilo na popredné miesta politickej agendy. Humanitárna organizácia zároveň zdôrazňuje, že trvalé riešenie vzniknutej situácie musí byť založené na opatreniach, ktoré zaručujú rešpektovanie a ochranu práv ľudských bytostí v regióne bez toho, aby boli diskriminované.
V Ingušsku sa včera začal trojdňový smútok. V uliciach Nazrane platia od utorka mimoriadne bezpečnostné opatrenia, v meste vykonávajú kontroly početné policajné hliadky.
Niektorí zo zranených už porozprávali o celom priebehu akcie vzbúrencov. Tridsaťročný policajt Beslan, ktorého zasiahla guľka povstalcov do nohy, leží na izbe s piatimi zranenými kolegami. Povstalcov videl peši prichádzať k jeho kontrolnému stanovišťu. "Bolo ich veľmi veľa, strieľali zo samopalov a kričali Allah akbar," hovorí Beslan. Podľa neho niektorí útočníci hovorili po čečensky a ďalší ingušsky. "Niekedy je ťažké rozoznať od seba tieto dva jazyky, sú si veľmi blízke," dodal Beslan. Dvadsaťjedenročná Inguška Rosa žila v Čečensku, prvá vojna v rokoch 1994-96 ju však prinútila presťahovať sa do utečeneckého tábora v Ingušsku. Stále nevie pochopiť, čo sa vlastne stalo. "Nerozumieme, čo sa tu deje," hovorí mladá žena, ktorú do hrude zasiahla zablúdená guľka pravdepodobne policajta na úteku. Rosa mala šťastie, že strela len tesne minula srdce a pľúca. "Prečo tieto boje? Kto tu bojuje a s kým? Ako sa sem bojovníci dostali?," pýta sa Rosa. Odpoveď neočakáva, s presvedčením však hovorí, že vojna sa nesmie dostať mimo Čečensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.