len pre iné automobilky. V roku 2005 sa ale na svetovom trhu po prvý raz objavia automobily aj pod značkou Pininfarina. Pravda, nebudú to tisíce automobilov, ba ani stovky, pretože Pinifarina vyrobí na budúci rok exkluzívnu sériu len 75 vozidiel s označením Enjoy. Tieto vozidlá budú vyrobené na počesť 75. výročia založenia firmy. Základom modelu Enjoy je koncepčné vozidlo rovnakého mena, ktoré Pininfarina predstavil na ženevskom autosalóne v roku 2003. "Sériový" Enjoy mal premiéru na súťaži elegancie klasických automobilov Louis Vuitton Classic, ktorá sa začiatkom júna konala v Anglicku. Dôvod na premiéru práve pri takejto príležitosti bol ten, že Pininfarina požiadal firmu Louis Vuitton, ktorá je najznámejším výrobcom luxusných doplnkov na svete, aby navrhla interiér modelu Enjoy.
Enjoy je otvorené športové vozidlo, ktoré má poskytovať pôžitok z jazdy v jeho najčistejšej forme. Preto nemá Enjoy ani predné okno ani strechu. Na ochranu vodiča a spolujazdca navrhla firma Louis Vuitton špeciálnu prilbu, ktorá sa vyznačuje zdvojenou štruktúrou, pričom ochranný predný štítok sa zasúva medzi oba diely. Na prilbu možno upevniť aj špeciálne tvarované slnečné okuliare. V prilbe je inštalovaný aj systém na dorozumievanie sa vodiča so spolujazdcom, ktorý vyvinula firma Bang&Olufsen. Výrobkom tejto firmy je aj kvalitný audiosystém, inštalovaný vo vozidle. Louis Vuitton vyvinul aj pánske a dámske kombinézy, zhotovené z kože a neoprénu. Interiér vozidla je potiahnutý kožou a neoprénovými textíliami, odolávajúcimi vplyvom počasia. Dizajn prístrojov bol inšpirovaný dizajnom hodiniek Tambour, ktoré tiež navrhla firma Louis Vuitton. Za sedadlami sú ochranné oblúky, chrániace posádku pri prevrhnutí sa vozidla.
Na vývoji podvozku a pruženia spolupracovali pracovníci inžinierskej a testovacej divízie francúzskej firmy Matra (táto divízia prešla nedávno do vlastníctva firmy Pininfarina). Enjoy má podvozok z hliníka a karosériu z uhlíkových kompozitov. Predné kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych závesoch. Podvozok z pretláčaných hliníkových profilov a ďalšie komponenty dodáva firma Lotus. Na pohon vozidla slúži štvorvalcový 16-ventilový motor Toyota VVTL-i, ktorý je tiež upravený firmou Lotus. Motor má najvyšší výkon 141 kW a ním poháňaný ľahký Enjoy zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť okolo 250 km/h. technickou zaujímavosťou je to, že všetky štyri blatníky možno jednoducho odmontovať, čím vozidlo získa pretekársky vzhľad. Pretože vnútri vozidla nie je žiaden batožinový priestor, možno na zadnú kapotu umiestniť kufrík Bellaix, zhotovený z kompozitného materiálu. Exkluzívne vozidlo Pinifarina Enjoy sa bude vyrábať v prototypových dielňach firmy Matra. Zatiaľ však nie je známe, koľko bude prvý automobil značky Pininfarina stáť a kedy sadostane na trh.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.