svetového endura, ktorý si na Grand Prix Slovakia zmerajú svoje sily a budú zápoliť o body do svojich kategórií svetového seriálu Maxxis FIM World Enduro.
Organizátorom podujatia je Združenie POBYS z Považskej Bystrice, podujatie sa samozrejme jazdí pod patronátom Slovenskej motocyklovej federácie (SMF) a medzinárodnej FIM. "Povaska" je vo svete motocyklistiky známym pojmom, nakoniec, práve tu sa išli už tri Šesťdňové (1977, 1982, 1991) a 14 svetových šampionátov v enduro a v motokrose. V Považskej Bystrici uvidíme kvalitné štartové pole. Pôvodne bolo prihlásených 93 jazdcov zo 16 krajín, ozvali sa ešte dvaja jazdci, pričom jeden z nich, Homero Diaz až z Mexika, počet jazdcov tak stúpol na 93, počet krajín na 17 (Austrália, Belgicko, ČR, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Nemecko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia, Mexiko). Pre porovnanie, v Taliansku súťažilo 90 jazdcov, vo Švédsku 100, Slovensko teda v tomto smere rozhodne nepokrivkáva. A nezaostáva ani pri kvalite štartového poľa. "Veríme, že sa dobre zhostíme úlohy a podujatie bude mať vysokú športovú i organizačnú úroveň. V s[lade s novými predpismi FIM sme pripravili nové priestory parkoviska i depa, nové sú aj trate, ktoré sa ťahajú smerom na Bytču. Tie chceme vyskúšať aj preto, že o rok nás čaká ďalšie lákavé podujatie v podobe Šesťdňovej... Verím, že k hladkému proiebehu prispejú i diváci, ktorých by som chcel vyzvať k slušnému správaniu a rešpektovaniu pokynov usporiadateľov," hovorí Peter Turányi, šéf organizačného výboru združenia POBYS. Ten prezradil i rozpočet šou tátošov na dvoch kolesách. "Pôvodne sme kalkulovali s dvoma miliónmi korún, súčasný reálny rozpočet je 1,8 milióna." Štart súťaže bude počas oboch dní o 9. hodine, dvojice jazdcov sa budú na štart vydávať v minútových intervaloch. Každý súťažný deň je hodnotený samostatne. Štart i cieľ sa nachádzajú v Považskej Bystrici na tom istom mieste, na parkovisku neďaleko autobusovej stanice a futbalové štadiónu. Práve tu bude situované i parkovisko súťažných tímov a uzavreté parkovisko súťažných motocyklov. Trať, ktorá sa vyhýba chráneným krajinným oblastiam a vedie po už existujúcich lesných cestách, je vytýčená v regiónoch obcí Jasenica, Brvnište, Stupné, Papradno, Hvozdnica, Štiavnik, Petrovice a Pšurnovice. Chýbať na nej nebudú blatisté úseky, ale i technicky náročné kamenisté zjazdy a výjazdy v úzkych kaňonoch. Divácky atraktívne, pričom sú aj ľahko dostupné, budú dva kros testy v Papradne a Šebešťanoch a enduro test v Jasenici. Jazdiť sa bude na tri kolá počas oboch dní, počas oboch dní sa bude jazdiť rovnakým smerom, jedno kolo ma dĺžku zhruba 80 kilometrov, čo dáva v trojnásobku vyše 200 kilometrový štandard. Oproti roku 2001 sa trať zmenila , zo 70 percent je nová. A vraj o dosť náročnejšia, pričom však jej architekti mali v prvom rade na mysli to staré dobré enduro.
V Považskej Bystrici uvidíme prakticky celý výkvet svetovej špičky, samozrejme, s výnimkou amerických mien, ktoré sa zúčastňujú svojich severoamerických podujatí. Silné zastúpenie budú mať Fíni, ktorí tvrdia muziku na každom kole seriálu MS. Jari Mattila (E 1), Petteri Silvan (E 1), Samuli Aro (E 3), Mika Ahola (E 3), Mika Saarenkoski (E 2) či majster sveta, "Lietajúci Fín" Juha Salminen (E 2). V akcii v kategórii Enduro 3 uvidíme i Švéda Andreasa Erikssona. Sympatický Švéd je 7 násobným majstrom sveta (1995 350 ccm, 1996 400 ccm, 1998 500 ccm, 1999 500ccm, 2001 500 ccm, 2002 500 ccm, 2003 450 ccm), za motorku si sadol ako trojročný a ako desaťročný pobavil všetky učiteľky v škole. Napísal totiž esej, v ktorej tvrdil, že bude najlepším jazdcom enduro na svete... V jednotke zas bude jeho krajan Peter Bergvall, ktorému táto sezóna zatiaľ vychádza, ďalej Rickard Larsson. Démon na dvoch kolesách, tak znie prezývka rodáka z britského ostrova Man Davida Knighta , ktorý na svojom KTM bude štartovať v Enduro 3. Jeho krajan už legendárny Paul Edmondson alias Fast Eddy sa na honde predstaví v kategórii Enduro 2. Nezabúdajme na iných hviezdami svetového endura sú i Austrálčan Stefan Merriman (E 1), Portugalec Rodrigues Helder, v tomto roku v perfektnej forme jazdiaci Poliak Bartosz Oblucki, spomínané trio pôjde v kategórii Enduro 1. V Enduro 2 nesmieme zabudnúť na Talianov Giovanniho Salu, Alessandra Botturiho v kategórii Enduro 2a španielsky blesk Ivána Cervantesa v Enduro 3. A ani na Francúzov, ktorí síce v tejto sezóne na stupňoch víťazov príliš často nestoja, to skôr naopak, v motocyklistických súťažiach však už neraz dokázali nečakane udrieť. V tomto roku nik zo slovenských jazdcov nejazdí v seriáli MS, finačne nákladné podujatie im to práve kvôli financiám neumožňuje.Aj preto bude 6. kolo MS v Považskej Bystrici lákavou možnosťou zmerať si sily so svetovou špičkou. Chýbať nebude nestor Ján Hrehor, pravda, len v pozícii pozorovateľa, zranenie kolena mu totiž štart znemožnilo. Radek Matuška je zas zmluvne viazaný v Nemecku. Zúčastní sa však 14 Slovákov, v E 1 Róbert Kapajčík, Peter Karumník a Marek Giertl, v E 2 Peter Králik, Jaroslav Štrbek, Ivan Jakeš, Emil Čunderlík (ktorý si vraj ide odskúšať enduro), Tomáš Bučenec, Zlatko Novosád a Roman Repa, v E 3 Štefan Svitko, Jaroslav Katriňák, Martin Kužel a Miloš Fačko. Preteky na Slovensku sú šiestymi z celkovo osemdielneho seriálu MS (prológ bol v španielskom Puerto Lumbreras, 2. kolo v portugalskom Guimaraesi, 3. kolo v talianskej Matelici, 4. kolo vo francúzskom St. Rémy, 5. kolo vo švédsko Skövde), v gréckom Serres sa bude jazdiť siedme kolo 2. 3. októbra, v nemeckom Zschoppau 15. 16. októbra.
Pozor na zmenený systém
Pred troma rokmi sa v Považskej Bystrici súťažilo ešte v piatich kategóriách, od minulého roku je systém zmenený. V šampionáte štartujú jazdci podľa pernamenčnej nominačnej listiny, ktorú zostavuje enduro komisia Medzinárodnej motocyklovej federácie (FIM). V tejto sezóne dostalo licenciu 120 jazdcov, okrem toho FIM národnému organizátorovi povoľuje 10 divokých kariet. Výnimkou je práve Považská Bystrica, Slováci si od FIM zaistili skutočne výnimočne až 20 divokých kariet. Jazdci sú rozdelení do troch kategórií, pričom štvortakty a dvojtakty s porovnateľným výkonom štartujú v jednej kategórii.ENDURO 1: dvojtakty s objemom motora od 100 do 125 ccm a štvortakty s s objemom motora od 175 do 250 ccmENDURO 2: dvojtakty s objemom motora od 175 do 250 ccm a štvortakty s s objemom motora od 290 do 450 ccmENDURO 3: dvojtakty s objemom motora od 290 do 500 ccm a štvortakty s s objemom motora od 475 do 650 ccm PRIEBEŽNÉ PORADIE SERIÁLU MSENDURO 1: 1. Stefan Merriman (Austr., Yamaha) 235, 2. Bartosz Oblucki (Poľ., obaja Yamaha) 189, 3. Petteri Silvan (Fín., KTM) 185. ENDURO 2: 1. Juha Salminen (Fín., KTM) 222, 2. Paul Edmondson (V. Brit., Honda), 3. Alessandro Botturi (Tal., KTM) 174. ENDURO 3: 1. Samuli Aro (Fín., KTM), 2. David Knight (V. Brit., KTM) 213, 3. Ivan Cervantes (Šp., KTM) 206. CELKOVÉ HODNOTENIE: 1. Juha Salminen 199, 2. Samuli Aro 198, 3. David Knight 182.
Autor: mrk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.