besede pri okrúhlom stole situáciu v oblasti likvidovania veľmi škodlivých látok na Slovensku. "Perzistentné organické zlúčeniny ovplyvňujúce zdravie živočíchov, rastlín aj človeka máme aj u nás na Slovensku, na riešenie tejto otázky máme nový program." povedal v tejto súvislosti pre TASR Miklós a dodal, že je to program nespaľovacej technológie na likvidáciu zlúčenín v Chemku Strážske. Projekt je financovaný Svetovou bankou, povedal minister a vyjadril nádej, že bude úspešný.
Miklós ako vedúci slovenskej delegácie podpíše Deklaráciu ministrov a Akčný plán pre životné prostredie a zdravie detí v Európe. Na margo akčného plánu pripraveného budapeštianskou konferenciou slovenský politik povedal, že naň budú musieť nadväzovať aj národné akčné plány. "Samozrejme, Slovensko je pripravené plne ísť v líniách tohto akčného plánu," zdôraznil minister. "Zdravie detí sa na Slovensku zlepšuje, tak ako sa postupne zlepšuje stav životného prostredia. Klasické detské choroby, ktoré vyplývali povedzme z obsahu dusičnanov vo vode, miznú, dokonca aj v tej chudobnejšej časti populácie," reagoval Miklós na otázku TASR.
Ako konštatoval, je to spôsobené aj tým, že obyvateľstvo už nepije vodu z vodovodu, ale kúpenú - hygienický neškodnú vodu. Dodal, že Slovensko mnoho peňazí vložilo do sanitácie, čo sa prejavuje aj na zdraví detí. Cieľom dvojdňovej konferencie organizovanej Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za účasti 1000 delegátov z 52 štátov je riešenie zdravotných a environmentálnych problémov európskej populácie na národnej a medzinárodnej úrovni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.