došlo menej ako týždeň pred plánovaným prechodom moci na irackú dočasnú vládu, zahynulo 75 ľudí, vrátane troch amerických vojakov, a ďalších viac ako 250 bolo zranených.
Premiér prechodnej vlády Ijád Aláwí konštatoval, že cieľom útokov bolo uškodiť irackým obyvateľom a "zmariť demokratický proces". Situácia je však podľa jeho slov pod kontrolou. "Porazíme ich. Rozdrvíme ich," vyhlásil Aláwí a dodal, že v nasledujúcich dňoch očakáva ďalšie zintenzívnenie útokov. Najväčší počet obetí zaznamenali v Mosule - pri sérii výbuchov náloží nastražených v automobiloch prišlo o život 44 ľudí a ďalších 216 bolo zranených. Neďaleko Fallúdže, západne od Bagdadu, musela núdzovo pristáť americká helikoptéra Cobra, nikto z posádky však nebol zranený.
K najťažším bojom došlo v Bakúbe, 60 kilometrov severovýchodne od Bagdadu, kde prišli o život dvaja americkí vojaci a ďalších sedem utrpelo zranenia. Americké lietadlá zhodili tri 226-kilogramové bomby na miesto neďaleko tamojšieho futbalového štadióna, kde sa údajne nachádzali irackí povstalci. Radikáli vyzbrojení raketami a automatickými zbraňami obsadili dve policajné stanice v Bakúbe a zničili dom policajného šéfa provincie Dijálá. Terčom útokov sa stali aj policajné stanice v Bagdade, Ramádí, Mahawíle a Mosule. Rozsah útokov je jasným dôkazom toho, akú silu majú ešte stále irackí povstalci, snažiaci sa zmariť prevzatie moci irackou dočasnou vládou, naplánované na 30. júna. Irackí policajti, ktorí majú po 30. júni prevziať kontrolu nad bezpečnosťou v krajine, nedokázali udržať svoje bojové pozície vo väčšine miest, kde včera došlo k prestrelkám. Odvrátiť útoky im pomáhali americké oddiely s pomocou letectva a tankov. Na juhu Bagdadu muž oblečený ako iracký policajt odpálil bombu neďaleko stanovišťa irackých a amerických vojakov, pričom zabil štyroch Iračanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.