civilných letcov, vojenských stíhačov a akrobatov, sa na verejnosti strácajú piloti poľnohospodárskych lietadiel. Ich lietajúce stroje sú síce menej atraktívne a rýchle, neraz však vyžadujú oveľa zručnejšie manévrovanie. Jediným z takýchto lietajúcich zázrakov je legendárne československé viacúčelové poľnohospodárske lietadlo Z-37 "Čmeliak". Lietanie na ňom je čistá romantika, spojená občas s dobrodružstvom a hazardom.
So svojim neustále počas letu bzučiacim menovcom z ríše hmyzu, má motorizovaný "Čmeliak" spoločnú robustnú stavbu trupu, charakteristický, mierne podráždený zvuk a usilovnosť. Je neuveriteľne obratný a výkonný, v užitočnosti porovnateľný so skutočným čmeliakom. V priebehu niekoľkých vzletov za zmenu dokáže práškovaním alebo postrekom ošetriť poľnohospodársku pôdu, na ktorú by s nasadením veľkého počtu ľudí a mechanizmov, potrebovali roľníci viacero dní. Pri hubení kalamitne premnožených škodcov je Z-37 "Čmeliak" prakticky nenahraditeľný. Nezanedbateľná je tiež monitorovacia práca pre ochranu lesného porastu.
A práve tak ako naozajstný čmeliak v prírode, ani motorizovaný Z-37 v zime nelieta. Pod dohľadom mechanikov v rozobratom stave odpočíva v hangáre a pripravuje sa na novú sezónu. S príchodom prvých teplých jarných dní, sa potom spolu so svojim bzučiacim hmyzím menovcom preberá na prieskumný let, podľa objednávky na hnojenie. Neskôr, vyzbrojený chémiou, roluje na štartovaciu plochu a v odvážnych individuálnych náletoch sa nemilosrdne vrhá proti pásavkám a voškám, usilujúcim o prevahu nad zemiakovým, slnečnicovým a kukuričným poľom. Na záver vyčistené bojisko ešte raz pekne pokropí.
Starý, obitý, polomurovaný plechový hangár, na okraji košického letiska a začínajúceho repkového poľa, skrýva vo svojich útrobách niekoľko rozobratých lietadiel, motorov, okmásaných krídel a vrtulí. Na malej rolovacej, betónovej ploche pred ním, sa nachádza zopár napevno uchytených, už zložených strojov, s typicky žltým, robustným a hranatým trupom. Celej letke kraľuje vždy k štartu pripravená, elegantná vyhliadková, dvojmotorová Morava L-200 a mohutný "Čmeliak" Z-37 "Turbo" s bojovné zdvihnutými, červenými končekmi krídel a zubatou kresbou otvorených čeľustí žraloka na spodnej časti predku lietadla.
Mechanikom a trom ženám z administratívy pracujúcim v hangáre pod značkou AERO SERVIS Košice, velí Ing. Sanislo a skúsený pilot a riaditeľ letových činností Rudolf Tarasovič. Riaditeľ letových činností zosúlaďuje letový plán, vybavuje zákazky. Zvyčajne lieta profesionálny pilot, akrobat, Dušan Šamko, ktorý náročné lietanie na poľnohospodárskych "Čmeliakoch" považuje za dobrú predprípravu na športové zápolenie. Žartovne ju nazýva "Agrobacia".
V optimálnej zostave majú Tarasovič a Šamko, okrem výhliadkovej Moravy L-200, k dispozícii šesť štandardných letuschopných poľnohospodárskych lietadiel Z-37 "Čmeliak", 2 novšie a výkonnejšie Z-37T "Turbo" a jedného bieleho "Čmeliaka" prispôsobeného na kuriérske účely. Ich nasadenie ale ani zďaleka nezodpovedá možnostiam aké ponúkajú.
Pilot a riaditeľ letových činností posudkovej stanice AERO SERVIS Košice, Rudolf Tarasovič, zažil aj lepšie časy. Pozná leteckú históriu "Čmeliaka" priamo z vnútra kabíny. Je jedným zo služobne najstarších pilotov AERO SERVISU lietajúcim na tomto lietadle. Preháňal sa na ňom po oblohe v rokoch jeho najväčšej slávy. Od 1. januára 1980 pod hlavičkou Slov airu. "Z-37 Čmeliak" bol v tom období vo svojej kategórii v štátoch RVHP bez konkurencie. Vytlačil aj pomerne kvalitné ruské poľnohospodárske dvojplošníky a poľský "Dromedár".
"Lietať som začínal v prešovskom Aero klube na prelome 1969 a 1970 roku na vetroňoch," hovorí R. Tarasovič. "Nalietal som na nich vyše 1 000 hodín a dvakrát som sa stal majstrom východného Slovenska. Potom som prešiel na motorizované lietanie. Po odlietaní stanoveného počtu 200 hodín na vrtuľovom lietadle som si spravil kurz na obchodného pilota. Neabsolvoval som leteckú školu, pretože som nechcel lietať na dopravných a prúdových lietadlách. Z-37 Čmeliak bol na romantické poletovanie podľa mojich predstáv ako stvorený. Doplnil som si vzdelanie. V 1985-tom som sa stal leteckým inšpektorom a nastúpil som na letisko v Košiciach. Pre motorizované lietanie to boli veľmi priaznivé roky. Iba na východnom Slovensku pôsobilo 28 posádok špecializovaných na poľnohospodárske letecké práce. Boli sme plne využitý. Na poľnohospodárskych lietadlách som si služobne zalietal v rokoch 1987 - 1990 aj v Sudáne a v Egypte. Nasadzovali nás keď na Slovensku bola zima a doma sme lietať nemohli. Po delimitácii Slov airu v 90-tych rokoch na jednotlivé kluby v Nitre, Spišskej N. Vsi a v Košiciach, ostalo iba 6, vrátane nášho centrálneho na opravy a zimnú údržbu. Mimokošické sú poľné so základným vybavením, čo znamená, že je tam pilot, mechanik, lietadlo a krátka trávnatá plocha na rozjazd a pristátie."
Práca pilota na poľnohospodárskych lietadlách začína na jar a končí v septembri. Nie je ani zďaleka tak romantická ako sa na prvý pohľad zdá. Aj napriek nesporným kvalitám Z-37 "Čmeliak" a novších Z-37T "Turbo" môžu na nich lietať iba skúsení piloti, ktorí navyše absolvujú špeciálny výcvik. Náročnejšie je už len lietanie vo vyššej akrobacii. Podstata problému spočíva v pomerne nízkych letových výškach nad neraz veľmi členitým terénom, kde "Čmeliaky" pracujú. Pohybujú sa v rozmedzí 3 až 15 metrov. Lieta sa aj za nie práve najpriaznivejších poveternostných podmienok. Počas nasadenia častokrát i 80 vzletov za zmenu. Pri rýchlosti 120 - 130 kilometrov za hodinu, so záťažou 500, v prípade "Turba" 900 kilogram postrekovacích alebo pohnojovacích komponentov, je lietanie nad zemou, pomedzi okrajové stĺpy na poli, občas vystužené natiahnutým elektrickým vedením, celkom slušný nápor na postreh, schopnosti a psychiku pilota.
Akrobatické zákruty na konci krídla lietadla sú bežnou rutinou, ale nemali by ovplyvniť kvalitu postrekovacích prác. Každá menšia chyba v riadení, náhly poryv silného vetra, sa môže kruto vypomstiť. Na lietadle nie je radar a palubný počítač, ktorý vopred zaznamená prekážku a skoriguje čo sa dá. Navyše sa na "Čmeliakoch" lieta bez padáka. Pri nízkom lete sú nepoužiteľné. Letová výška niekoľkých metrov v rýchlosti 120 kilometrov za hodinu a hmotnosťou plne naloženého poľnohospodárskeho lietadla prekračujúca niekedy aj dve tony, je však už pri náhodnou zachytení o drát dostatočným rizikom ne nebezpečný pád. Nezriedka roztočenú vrtuľu rozvibrujú kamienky vymrštené vzduchovým vírom počas preletu.
Piloti poľnohospodárskych lietadiel sa snažia eliminovať možné strety s prekážkou nad neznámym terénom prieskumnými preletmi, ale ani tie nie sú schopné zaznamenať každý drát natiahnutý nad zemou. Možnú kolíziu s nimi riešia namontovaním ostrých sekáčov zvisle na dve predné kolesové podpery. Prípady havárií s tragickým následkom, sú našťastie vzácnosťou. Častejší je návrat z pracovného letu do domovského hangáru s riadne ošklbaným lietadlom.
Náročné a pomerne nákladné opravy, kde iba nový výbrus a generálna oprava obitej vrtule stojí 200 000 korún, nezdržiavajú letcov v pracovnom nasadení Nedostatok náhradných dielcov sa rieši v AERO SERVISE vymieňaním poškodených častí z rozobratých lietadiel. V košickom hangári je zopár takýchto vypitvaných veteránov, z ktorých z času na čas vznikne ďalší zreparovaný a letuschopný. Výdrž konštrukcie "Čmeliaka" je neuveriteľná. Z pôvodne stanovených 3 000 letových hodín, po prevádzkovacom testovaní v 70-tych rokoch zvýšenom na dvojnásobok, niektoré sú dodnes funkčné a presahujú životnosť 9 000 hodín.
Častejšie sa menia motory. Zhruba po 2 000 hodinách letu. Dodávky z Českej republiky, kde sa Z-37 vyrábal a na objednávku sa ešte vyrába modernizovaný Z37T "Turbo" sú plynulé. Revízie tiež. A tak slovenskí poľnohospodárski piloti na "Čmeliakoch" majú vždy na čom lietať.
Hádam najväčšiu radosť z existencie "Čmeliaka" má profesionálny pilot a akrobat Dušan Šamko, majster Slovenska a víťaz na MS v leteckej akrobacii vo voľnej zostave v roku 1995 v Južnej Afrike. Práca na poľnohospodárskom lietadle mu zabezpečuje každodenný chlebíček. Popri tom si môže počas letu nad poľom precvičovať základy presnej pilotaže a postrehu. Skúsenosť, na leteckú súťaž na nezaplatenie. Nenahraditeľný je aj jeho osobný mechanik Ján Fiala, s ktorým tvoria na turbo "Čmeliaku" nerozlučnú dvojicu. Na ním k štartu pripravené lietadlo sa môže plne spoľahnúť. So svojim originálnym leteckým heslom "Hore môžeme, dole musíme" sa Šamko počas nepretržitých desať dňových, 8 až 12 hodín trvajúcich služieb, šplhá so všetkým čo má motor a vrtuľu na oblohu. Akrobacia je iba koníček.
"Lietam od svojich 16-tich rokov," hovorí D. Šamko. "Počnúc vetroňmi som vyskúšal veľa vrtuľových lietadiel. Ako inštruktor leteckej školy v Košiciach som dokonca na svojom vrtuľovom akrobatickom špeciály Z-50LX pri zníženej rýchlosti viedol tryskové Biele Albatrosy. Po rozpade Zväzarmu som prijal ponuku na letecké práce v poľnohospodárstve v Košiciach. So Z-37T "Turbo" sa mi lieta dobre. Nemal som žiadne problémy. Až pri práškovaní a postrekoch pilot vidí podľa stopy, ktorú na zemi zanechá, ako na tom je s umením presného lietania. Zároveň si zhora všimne vyorané brázdy udupaných plodín, ak chcú poľnohospodári ušetriť a nasadia na postrek relatívne lacnejšie pozemné mechanizmy ťahané traktormi. Škody na takto poničenej úrode sú veľakrát v prepočte hrozivé a poľnohospodári nezískajú, keď si neobjednali nás."
Kvalita vykonanej poľnohospodárskej leteckej práce je jedna vec a cena benzínu druhá. Motorizované "Čmeliaky" lietajú na pomerné drahý letecký benzín z Rakúska. Bratislavský Slovnaft o výrobu špeciálneho leteckého benzínu neprejavil záujem. A tak sa hodnota jednej leteckej hodiny výkonného turbo "Čmeliaka" vyšplhala na 20 000 korún. U menšieho Z-37 o 8 000 menej. Unesie však polovicu nákladu väčšieho, takže to vyjde zhruba rovnako. Pre veľké poľnohospodárske plochy aké prevládajú v našich podmienkach sú tieto ceny relatívne únosné. Straty v prípade leteckého neošetrenia postrekom počas prudkého letného nárastu buriny, rozmnoženia škodcov a plesní, by boli oveľa vyššie.
Trend vo svete a v EU je ale obrábanie malých parciel rodinnými farmami. Tam sa už letecké ošetrenie niekoľko hektárov poľnohospodárskej plochy nevyplatí. Malé polia si zaopatria svojpomocne vlastnými postrekovačmi samotní farmári. Riaditeľ letových činností košického AERO SERVISU Rudolf Tarasovič vidí budúcnosť leteckých prác v našom poľnohospodárstve dosť nelichotivo. Pôsobil v zahraničí, mal možnosť porovnať a vie, že svetový trend súkromne hospodáriacich malých roľníkov prenikne časom aj k nám. O kvalitných lietajúcich, ale drahých hubiteľov vošiek, pásaviek a buriny, nebude záujem.
AERO SERVIS Košice sa snaží predísť hroziacemu kolapsu vykonávaním iných leteckých činností, ako sú vyhliadkové lety, letecká protipožiarna službe, pilotná škola a nepravidelná doprava. Cena špeciálneho benzínu pre vrtuľové lietadlá nakupovaného v Rakúsku však neklesá a hovorí o postupnom služobnom dožití niekoľkých pilotných nadšencov spolu s ich lietajúcimi "Čmeliakmi". Poľnohospodárske Z-37 sú zatiaľ v lete na východnom Slovensku stále vo vzduchu a na zimu sa vracajú na údržbu do košického hangáru...
Autor: Štefan Lazorišák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.