rodina a deťom doprajeme cez víkend ich obľúbenú kolu, veď je v akcii v plechovke lacnejšia. Prečo by sme dieťaťu neurobili radosť?
Čudujeme sa, že americké deti sú obézne a že štát pre ne poriada rôzne osvetové podujatia aj s tréningom správneho stravovania a pitného režimu. Vychádza z výskumu vedcov, ktorí varujú rodičov pred perlivými nápojmi. Profesorka Grace Wyshaková z Harvardskej univerzity zistila tieto varujúce súvislosti:
Ukázalo sa, že deti, ktoré pijú veľa "bublinkových" nápojov, sú päťkrát častejšie vystavené zlomeninám či inému poškodeniu kostí. Dôvod je priam banálne jednoduchý. Mladý človek, akokoľvek smädný, môže do seba vliať len určité množstvo tekutín. Ak sa napije koly či iného "bublinkového" nápoja, nezostane mu už miesto na mlieko, čaj, čerstvé ovocné šťavy. Nedostatok vápnika je jedinou príčinou spomínaného nešťastia. Rastúce dieťa by malo v strave prijať dostatočné množstvo vápnika v podobe syrov, mlieka, kefíru či prírodných jogurtov, ale aj čerstvých šalátov, ovocia. Namiesto toho sa však kŕmi "fast foodami", majonézou, kolou. Ovocia a zeleniny jedia tieto deti žalostne málo.
Perlivé, sýtené nápoje obsahujú aj kyselinu ortofosforovú, ktorá poškodzuje kosti v období rastu. Profesorka Wyshaková preskúmala deti v takmer 500 stredných školách a jej "výskumný materiál" bol veľmi rozsiahly.
Aj keď sú slovenské deti v obezite na dvanástom mieste, nebude od veci pouvažovať o zmene stravy a druhoch nápojov. Pritom zohľadnime aj to, ako ťažko sa zbavujeme návykov z detstva my dospelí. To isté platí aj u našich potomkov. Tie zlé návyky, ktoré si osvoja, môžu potom ovplyvniť celý ich život.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.