Korzár logo Korzár

Hrad Veľký Kamenec "zastrešil" jedného z najslávnejších lekárov Európy

"...nepáčil som sa nikomu v Európe, okrem chorých, ktorých som liečil."(Paracelsus)Profesor Basilejskej lekárskej univerzity Aureolus Philippus

"...nepáčil som sa nikomu v Európe, okrem chorých, ktorých som liečil."

(Paracelsus)

Profesor Basilejskej lekárskej univerzity Aureolus Philippus Theoprastus Bombastus von Hohenheim, vo svete medicíny známy ako Paracelsus, žil v rokoch 1493 - 1541 vo Švajčiarsku. Bol súčasníkom legendárneho doktora Johannesa Fausta, známeho astrológa, mága a černokňažníka. Logicky sa natíska otázka, prečo spájame slávneho európskeho lekára s božskou oblasťou tokajských vinohradov? Podnetom môže byť aj list leleského prepošta adresovaný na lekársku univerzitu v Basileji. "Do vzácnej pozornosti urozeného a slovutného pána Aureola Filipa Teofrasta Bombasta z Hohenheimu, rečeného Paracelsa, lekára a filosofa znamenitého..." Dá sa iba predpokladať, že šlo o pozvánku pretože list sa zachoval iba čiastočne a zničil sa pri požiari. Jedno je však historicky známe. Paracelsus v oblasti Tokaja skúmal zdravotné účinky jedinečného tokajského vína na ľudský organizmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa historických písomností od roku 1280 vlastnili obec Veľký Kamenec (Veľký Kevešd) synovia rozpornej postavy šľachtica Šimona. Rodinné rozpory boli príčinou deľby majetku. Vinice a usadlosti pripadli podnikavému rodu Šóšovcov zo Šéváru (Solivar v Šariši) a druhej vetve rodu zo Stredy nad Bodrogom.

S napätím dvíhame oponu, aby sme mohli nahliadnuť do ďalekej a dávnej minulosti dnes už takmer zabudnutej obce, ktorá kedysi sa hrdila prívlastkom najmenšieho mestečka na celom území Zemplínskej stolice. Pred nami sa objavuje časový predel stáročí, scénky z bežného života, ale i také, ktoré sa zapísali úhľadným písmom do veľkej knihy decentnej dámy zvanej Európa.

Veľký Kamenec tají príbeh. Neopakovateľná farebná poéma jesene, vinohradov i hlbokých podzemných siení, svätýň, ktorých božstvom sú zlaté tokajské vína. Dnes je vo Veľkom Kamenci trh. Kamenná soľ je nad zlato, voňavé medovníky nad detské sny. Ľudia v drelichových nohaviciach chodia medzi stánky, kupci núkajú tovar, pozdišovskí hrnčiari začínajú svoju rozprávkovú tvorbu džbánmi na víno, vodu, med a mlieko. Potrvá celých päť storočí a vystriedajú generácie hrnčiarov, ktorých výrobky očaria nielen Európu, ale aj svet za veľkou mlákou. Zvečerieva sa. Po nížine, akoby pod diktátom nádhernej prírody, preskakujú tóny zvonov. Roľnícke a vinárske usadlosti stíchnu. Iba okolo dlhých drevených válovov a žeriavových studní počuť zvonenie čried a dupot kopýt.

SkryťVypnúť reklamu

Nad poéziou i prózou nížiny bdie kráľovský majestát. Od roku 1567 vyberá daň. Hrad Veľký Kamenec dal postaviť kráľ. Dôvod: tekuté zlato chotára - víno. Kamenný hrad slúži aj ako prechodné sídlo kráľovských úradníkov, diplomatov, ale aj bohatých kupcov z ďalekých krajov. Tak je to až do roku 1673. Nevieme prečo, nepoznáme dôvod, ale do Veľkého Kamenca prichádza kráľovské vojsko. Demoluje hradné múry. Veci srdca tu nemajú miesto. Dominanta kraja je na kolenách. Zlých znamení pribúda. Zástupcovia okolitých dedín a usadlostí sa vyberajú ku kráľovi. Nesú dar. Sudy vína a otázku v očiach. Kráľ rozhodol, kráľ nemusí vysvetľovať. Malý Kamenec, Streda nad Bodrogom, Klin nad Bodrogom, Somotor, Več a Berecki, obce patriace k hradu Veľký Kamanec, ostali bez ochrany.

SkryťVypnúť reklamu

Nedokončeným listom histórie hradu vo Veľkom Kamenci je však aj rok 1529. Prichádza neznámy muž. Víta ho leleský prepošt, tak trochu svätec, ale i človek túžiaci poznať taje alchýmie. Cudzinec sa volá Paracelsus. Úplne holohlavý, v dlhom plášti a s koženým kufríkom v ruke. Odmieta ponuku pohodlia na prepošstve a celkom rád príjme skromné priestory na nádvorí hradu vo Veľkom kamenci. Okultista, mystik, magik, astrológ, ale predovšetkým lekár - liečiteľ. Spomenuli sme, Paracelsus bol súčasníkom historického čarodejníka a mága doktora Fausta. Tým je povedané veľa, nie však všetko. Bol to čas dynastie európskych slávnych alchymistov, ktorí vytvárali základy súčasnej modernej medicíny. Poznáme príbehy dávnych alchymistov, ktorí sa snažili objaviť kameň mudrcov, látku schopnú transmutovať obyčajné kovy v drahé a objaviť elixír života, látku zaručujúcu nesmrteľnosť. Alchymisti hľadali Alkahest, univerzálne rozpúšťadlo, kvintesanciu, výťažok najaktívnejšej látky, tekuté zlato, látku nasýtenú planetárnymi vplyvmi, oživujúcu zoslabnutý organizmus. Vzhľadom k tomu, v akej nemilosti boli ezoterné vedy pred piatimi storočiami, ale i neskôr, je to pravdepodobne všetko, čo je všeobecne známe. Všetkým, ktorí v alchýmii vidia iba bosoráctvo, odporúčam návštevu domu "U kamenného zvonu" na Staromestskom námestí v Prahe. V Opuste magnum (Veľkom diele), prvom výstavnom projekte v strednej Európe sa mapujú historické a duchovné súradnice ezoterických náuk, pretože alchýmia bola počas jedného storočia súčasťou duchovného života Európy.

Paracelsus v sprievode učeného evanjelického reformovaného kazateľa z Lelesa dlhé dni trávil vo vinohradoch Tokaja. Do neskorých nočných hodín v hrade Veľký Kamenec blikotalo žltkavé svetlo svietidiel. Opäť treba zdôrazniť: Paracelsus nehľadal v tokajskom piesku zlato, a nesnažil sa ho ani vydestilovať zo zlatistého moku. Jeho záujem mal vysoko humánny cieľ. Už otec ho oboznámil s výsledkami svojich výskumov a stále mu hovorieval: "niektoré ročníky tokajských vín obsahujú spirit planéty a pri priaznivej konštelácii môžu liečiť ducha i telo..."

Hrad Veľký Kamenec, kamenná báseň tokajských vinohradov. Prešumeli nenávratne nad ním udalosti plné poézie, ale i prózy. Dynastické, zákulisné a kruté vražedné tortúry pri bojoch o uhorskú korunu vystriedali ako slnečné lúče po búrkach časy pohody. Na pevnom dubovom stole pri zarosenom medenom džbáne opojného vína sedí jeho výsosť Hunyady a nepokojný vzbúrenec Ján Jiskra z Brandýsa. Svedkom je pisár z leleského prepošstva. Mierová zmluva spečatená dátumom 1458 a samozrejme aj opojným vínom kráľov a vojvodcov, patrí k optimistickejším dňom hradu. Spomenutý rod Soosovcov a Szerdahelych však si nie vždy ctili sviatosť tokajských vinohradov a historické poslanie strážnych hradov. Jeden z posledných žijúcich majiteľov hradu Juraj Soos sa stal čiernou ovcou rodu. Pri tajných stretnutiach poskytol úkryt Wesselényiho sprisahancom proti majestátu kráľa.

Možno práve pri mihotavom svetle hradu v nočných hodinách napísal osamelý Paracelsus slová, ktoré dostali krídla: "Nepáčil som sa nikomu, okrem chorých, ktorých som liečil." Bol pevne presvedčený, že liečivá sila prírody je silnejšia než hociktorý lekár. Veľkú averziu voči sebe vyvolal, keď ochorel leleský prepošt a Paracelsus pred členmi notárskeho konventu vyhlásil: "Lekár má prísť k chorému vtedy, keď si už príroda nevie poradiť s ovládaním choroby..." Kráľovskí úradníci sú pobúrení bezbožným vyhlásením "bezočivého cudzinca", ale prepošt je človek učený a uvážlivý. Žiada, aby Paracelsusa neurážali a vo všetkom ho poslúchali.

Lekár sa im snažil vysvetliť: "Privčasný zákrok môže pacientovi viac poškodiť ako pomôcť." Nerozumeli mu. Parcelsusa pred odchodom z Tokaja navštívil prepošt. Tí dvaja si mali o čom pohovoriť. Prepošt ľutoval, že lekár odchádza. Paracelsus mu vysvetlil svoj vzťah k medicíne: "Budoval som ho na štyroch stĺpoch - filozofii, astronómii, alchýmii a na cnosti..."

V zaprášených priečinkoch knihovní (pravdaže, ktoré sú verejnosti prístupné) veľkomiest Európy môžeme objaviť desať diel spisov Paracelsusa. V prvom diele pojednáva o príčinách chorôb, druhý diel venoval základom medicíny. Deviaty diel je učením o tajomných vedách, okultizme, čarodejníkoch a zjaveniach, prekliatiach, magických formulkách a záhadných znakoch. Prvýkrát v histórii sa písomnou formou objavuje opis astrálneho tela. V diele Archidoxa magica opäť spomína zázračné vlastnosti tokajských vín, ktoré by si zaslúžili dôkladnejšie analýzy.

"Vo vínach z tejto oblasti je nielen spirit a sila planéty, ale aj mnohé doposiaľ neobjavené prvky, ktoré pri presnom dávkovaní môžu byť hľadaným všeliekom...

V kovoch planéty Zem môžeme objaviť: Slnko v zlate a vo víne, Lunu v striebre, Jupiter v cíne, Venušu v medi, Merkúr v ortuti, Mars v železe, Saturnus v olove...," píše Paracelsus, ktorého súčasná medicína neodmieta, ale výsledky jeho poznatkov skúma. Paracelsus je vo svete medicíny zvlášť významný. A jeho odkaz vo vínnej pivnici v Malej Tŕni je viac než historických dokumentoch.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  2. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  3. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  4. Nové Planeo v Košiciach
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 859
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 550
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 573
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 106
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 060
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 048
  7. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 996
  8. Čo bude toto leto in? 2 800
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodný mlyn v Kvačianskej doline
  2. Milan Resutík: Ambícia – rezignácia – demisia
  3. Ľuboš Vodička: Cintorín sv. Marka vo Viedni, miesto kde pochovali Mozarta
  4. Jan Pražák: Úchyl v tramvaji
  5. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  6. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: “Co je to za vola?”
  7. Irena Šimuneková: Poľnými cestami 2
  8. Irena Šimuneková: Poľnými cestami
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 17 116
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 371
  3. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 276
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 565
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 130
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 842
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 4 613
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 506
  1. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  2. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  3. Tupou Ceruzou: Žiačik
  4. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  5. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  6. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  7. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  8. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodný mlyn v Kvačianskej doline
  2. Milan Resutík: Ambícia – rezignácia – demisia
  3. Ľuboš Vodička: Cintorín sv. Marka vo Viedni, miesto kde pochovali Mozarta
  4. Jan Pražák: Úchyl v tramvaji
  5. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  6. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: “Co je to za vola?”
  7. Irena Šimuneková: Poľnými cestami 2
  8. Irena Šimuneková: Poľnými cestami
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 17 116
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 371
  3. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 276
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 565
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 130
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 842
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 4 613
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 506
  1. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  2. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  3. Tupou Ceruzou: Žiačik
  4. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  5. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  6. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  7. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  8. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu