preto spomenieme aspoň niektoré z nich.
Mnohým zlozvykom králikov môže chovateľ predísť, nakoľko ich priamo alebo nepriamo vyvolal.
* Králik je "divoký", hryzie, škriabe, skáče po rukách: Príčinou je zvyčajne neopodstatnený strach zvieraťa. Ak hryzie alebo skáče po rukách chovateľa, robí tak pudovo v sebaobrane. S takýmto králikom budeme zaobchádzať ohľaduplne. Pri podávaní krmiva nerobíme prudké pohyby, králika "necapkáme" po pysku, je to bezvýsledné. Ak sa nás snaží uhryznúť, ruku položíme na podlahu, kde ju necháme pokojne ležať. Králik sa opatrne priblíži, ruku oňuchá a čoskoro sa dá aj pohladiť. Pritom mu podávame rôzne maškrty (mrkvu, granule, zrno a podobne), takto postupne skrotne. Pri agresívnejších jedincoch si na ruku dáme rukavicu. Pri prvom pokuse králik skočí a uhryzne. Nesmieme sa však zľaknúť ani trhnúť rukou. Až po chvíli ruku pomaly odtiahneme a ticho zavrieme koterec. Keď takýto postup niekoľkokrát zopakujeme, zviera sa presvedčí, že mu nechceme ublížiť, prestane hrýzť a stane sa krotké až prítulné.
Rujnú, ale i krátky čas kotnú samicu niekedy vyprovokujeme k hryzeniu alebo skákaniu, nakoľko zacítila na našich rukách pach samca. Samce preto kŕmime vždy posledné.
* Ohrýzanie stien, priehradok a roštov: Králik má hlodavé zuby, preto takúto činnosť nemožno považovať za zlozvyk. Zuby sa opotrebovávajú pomerne rýchlo. Pokiaľ zviera nemá možnosť obrusovať si ich, začnú prerastať a prestáva prijímať potravu. Prerastené hryzáky treba skrátiť pomocou klieští a podávať tvrdšie krmivo. Aby králik neničil králikáreň, všetky drevené hrany a priehradky je vhodné opatriť plechom. Miesta postriekame odpudzujúcou látkou, napríklad tinktúrou. Na obrusovanie hryzákov králikom predkladáme konáre ovocných drevín, vŕby, borovice či jedle, ktoré navyše pôsobia liečivo na tráviacu sústavu. Nepodávame jednostrannú výživu ani mäkké krmivo. Aj nedostatok soli vo výžive môže byť príčinou ohrýzania králikárne.
Niektoré králiky často majú hornú čeľusť posunutú oproti dolnej, následkom čoho im hryzáky prerastajú. Ide o dedične podmienenú anomáliu a takto postihnuté jedince (vrátane ich rodičov) z chovu vyradíme.
Julian SIKA, posudzovateľ králikov
Autor: Ing. Štefan TÓTH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.