včelstvá dôkladne starať. Odmenou im je získaný med. K tomu, aby úspešne včelárili sú potrebné aj vedomosti.
Vekový priemer včelárov nie je optimistický. Ale ak si niekto myslí, že ide o slovenskú špecialitu, je na veľkom omyle. V minulých storočiach úspešne včelárili predovšetkým vzdelaní ľudia. Kňazi a učitelia, ktorí mali najlepší prístup k informáciám, odbornej literatúre a boli nositeľmi poznatkov i vo vývoji včelárstva na Slovensku. Aj vďaka nim prenikali do povedomia verejnosti myšlienky o potrebe včiel v prírode ako aj v poľnohospodárstve. Počet včelstiev na našom území nebol v tom období vysoký. Hoci sa už vedelo o liečivých vlastnostiach medu, išlo o vzácny produkt, ktorý nebol samozrejmý pre každého človeka.
Tak ako pokračoval vývoj spoločnosti, napredoval aj vývoj včelárstva. Včelármi sa stávali aj ľudia iného profesného zamerania, na rôznej vzdelanostnej úrovni. Všetci však mali jedno spoločné. Včelárili popri zamestnaní, teda včelárstvo nebolo hlavným zdrojom ich obživy.
V dnešnom Slovensku je snaha, aby vznikali profesionálne včelárske rodinné farmy, ktoré by zabezpečovali produkciu medu a opeľovaciu činnosť v rastlinnej výrobe. Voči tomu nemožno namietať, je len smutné, že nositelia myšlienok profesionálneho obhospodarovania včelstiev bagatelizujú prítomnosť záujmových včelárov v spoločnosti. Činnosť včiel je pritom potrebná vo všetkých kútoch našej vlasti, a nielen tam, kde sa nachádzajú či budú stáť rodinné farmy. Je dôležité vážiť si prácu aj tých včelárov, pre ktorých zostalo včelárstvo záľubou, a nie ich hlavným zdrojom obživy.
Anna ZÁBOJNÍKOVÁ
Autor: Ing. Štefan TÓTH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.