radosť. Kvety, listy a plody takmer každej rastliny možno usušiť a tak ich uchovať na dlhšie.
Po sušení si mnohé rastliny zachovávajú typickú vôňu. Buď jednotlivo alebo s inými druhmi spríjemňujú interiér, a to nielen svojou krásou, ale aj vôňou. Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú hoci aj malú záhradku, môžete si niektoré základné druhy rastlín špeciálne dopestovať. Vychutnajte si pocit milovníka kvetov, ktorý ich pestuje, suší a nakoniec aranžuje. Pohľad na vlastnoručne dopestované a pod stropom sa sušiace pestré kytice každého poteší. Na sušenie najčastejšie využívame letničky pestované na tento účel. Majú široký farebný rozsah a tvarovú rozmanitosť.
Slamiha slamienková (Helichrysum bracteatum) je najznámejšou slamienkou. V našich podmienkach sa pestuje ako letnička. Po vysiatí na jar treba rastliny zalievať len bezprostredne po vzídení, neskôr iba za sucha. Začína kvitnúť v júli. Aby boli suché kvety pekné, treba ich rezať skôr než sa puky roztvoria. Kvety sa pri sušení naplno otvoria. Pre slamihu je príznačná široká farebná škála kvetov - sú biele, krémové, ružové, fialové, jemne žlté, žiarivočervené a oranžové.
Slamihovka (Helipterum) patrí k najkrajším a najznámejším letničkám vhodným na sušenie. Je nenáročná na pestovanie, neznáša však mokrú zem. Kvitne od júla do septembra. Kvety sú bieloružové, žlté a ružové so žltým stredom. Na sušenie sa režú v čase rozkvitania, nesmú byť v pukoch ani príliš rozkvitnuté, to znamená na poludnie.
Limonka (Limonium) sa využíva najmä na viazanie kytíc zo sušených kvetov, pretože sa netrúsi a dlho si udržuje prirodzenú farbu. Najpopulárnejšia je odroda s intenzívne fialovými kvetmi, ale aj odrody s belasými, bielymi, ružovými a žltými kvetmi. Kvitne od júla do septembra. Dobre sa jej darí iba na slnečných miestach. Kvety na sušenie režeme, keď sú v súkvetí všetky rozvité.
Mesačnica ročná (Lunaria anuua) sa pestuje pre dekoratívne šešulky, známe pod názvom Judášov peniaz. Je to dvojročná rastlina. Ozdobné šešulky sa režú na jeseň druhého roku po výseve. Pestuje sa ľahko, na záhone sa sama vysemení. Vo vhodných podmienkach rastie ako burina.
Požlt farbiarsky (Carthamus tinctorius) vysievame na trvalé stanovište. Neznáša presádzanie, pretože rastlina má silný kolovitý koreň. Rastlina je pozoruhodná tvarom súkvetia. Má veľký zelený a guľovitý úbor, po obvode ktorého vyrastajú pevné listene. Na jeho vrchole je zväzok oranžových kvietkov, ktorých farba sa po usušení zmení na ohnivočervenú. Zbierajú sa stonky s úplne rozkvitnutými úbormi.
Ing. Katarína KETTMANNOVÁ
Autor: Ing. Štefan TÓTH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.