pôvodne sídlil tzv. Zemiansky konvikt a teraz je tam Seminár sv. Karola Boromejského, čiže jediná rímsko-katolícka škola pre kňazov na východnom Slovensku okrem seminára v Spišskej Kapitule. Ktovie, čo by na jej mieste bolo stálo, keby ju postavili fakt v Užhorode, lebo jej zakladateľka - najjasnejšia pani Zuzana Balašová (Balassa) to v r. 1652 vo svojom závete presne neurčila. Že to bola práve ona a práve v tomto roku, to si môžete aj teraz, vytesané do kameňa nad bránou, prečítať sami, ak máte so sebou prekladateľa z latinčiny.
Mimochodom, prekladateľom z latinčiny bol každý, kto v 17. stor. navštevoval tento konvikt. Slúžil na vzdelávanie sa v teológii a filozofii pre deti vtedajšej nižšej šľachty, ktorá vlastnila "zeme", teda zemanov. Deti z lepších rodín krotili výchovou jezuiti. Okrem toho sa tu stravovali a bývali tí, ktorí študovali na tiež jezuitskej starobylej univerzite. Jezuiti však o 110 rokov museli odísť, a tak budovu využívalo mesto ako sklad. Keď počas napoleonských vojen práve šli Košicami ruské vojská, tak pre zmenu ako vojenskú nemocnicu, začiatkom predminulého storočia ako kňazský seminár a v jeho druhej polovici ako chlapčenskú reálku (školu).
Jeden z chlapcov na nej študujúcich zjavne vynikal vo všetkom, no obzvlášť vo fyzike a volal sa Aurel Stodola. Zmaturoval tu r. 1876. Neskôr v Zürichu už ako profesor techniky (medzi jeho žiakov na prednáškach patril aj Albert Einstein), keď práve nerozmýšľal nad parnou turbínou alebo zákonmi termodynamiky, spomínal si aj na svoje košické začiatky. Jeho pamätná tabuľa je paradoxne na protiľahlej budove Slovenského technického múzea.
V minulom storočí sa budova opäť stala nábožnejšou, lebo sa v nej znova usadil kňazský seminár. V r. 1948 proti tomu niečo mali komunisti, a tak budova patrila následne strednému školstvu, konkrétne naposledy internátu Konzervatória, ktoré bolo hneď vo vedľajšej budove napravo.
Podmienky postsocialistické boli zas normálnejšie. Preto sa v r. 1994 kňazský seminár (sv. Karola Boromejského) tretíkrát vrátil do Košíc. Keď ho zariaďovali, ešte netušili, že ho svojou návštevou poctí aj jediný zástupca Krista na Zemi - Svätý Otec. Stalo sa tak 2. júla 1995, keď tam po omši odslúženej na košickom letisku obedoval Ján Pavol II s najvyššími cirkevnými hodnostármi a potom si tam i oddýchol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.