nejasné, dvojzmyselné alebo prehnané údaje....". Teda cena predávaného tovaru vyznačená na cenovkách v okamihu ponuky je nižšia, než cena toho istého tovaru skutočne účtovaného pri pokladni. Suma 90 halierov za celým číslom je pre väčšinu ľudí zanedbateľných. Presne tento efekt očakávajú predajcovia. Na 90-halierniky v predajných katalógoch a na cenovkách v obchodoch si spotrebitelia už tak zvykli, že si ich vôbec neuvedomujú. Viac informácií v priloženej tlačovej správe. Agentúra spotrebiteľských informácií Slovenska (ASIS) Horný val 24 010 01 Žilina tel.: 041/56 25 992 fax: 041/500 08 33 e-mail: tercslovanet.sk
Tlačová správa ASIS z 23.6.2004
V obchodoch klamú legálne
Ak sa opýtate známych na cenu niektorých tovarov, automaticky zaznamenajú celé koruny a haliere akoby tam neboli. Tých 90 halierov za celým číslom je pre väčšinu ľudí zanedbateľných. Presne tento efekt očakávajú predajcovia. Na 90-halierniky v predajných katalógoch a na cenovkách v obchodoch si spotrebitelia už tak zvykli, že si ich vôbec neuvedomujú. Podľa slov pracovníčky Slovenskej obchodnej inšpekcie, "má priemerne informovaný spotrebiteľ o tom vedomosť a neprichádza k jeho psychologickému zneužívaniu.".
Takže spotrebiteľ by mal vedieť, že je denne klamaný a to len preto, že sa toto klamanie zlegalizovalo?
Od januára tohto roku sú podľa zákona č. 520/2003 Z.z. o cenách 10- a 20-halierniky neplatné. Ani "legislatívci" azda netušili, čo to spôsobí. Svojím rozhodnutím sa snažili zabrániť zneužitiu tejto úpravy na nekontrolovateľné zvyšovanie cien. Preto stanovili, že ceny sa zaokrúhlia až pri pokladni. Aj keď sme sa s 90-haliermi stretávali často, ešte pred touto úpravou, po nej akoby sa s nimi vrece roztrhlo. Má to svoju logiku. Psychologicky ovplyvňuje spotrebiteľa orientáciou na nižšiu hodnotu pred zaokrúhlením. Dokonca sa vyskytujú až také paradoxy, že 100 g hrozienok v jednom balení stojí 10.90 Sk a v inom balení to isté množstvo stojí 11 Sk. Suma sumárum , obe balenia stoja rovnako. Psychologicky ovplyvnený spotrebiteľ v tom určite vidí rozdiel" uviedla k tomuto problému podpredsedníčka ASIS Margita Palušová.
Zákon o ochrane spotrebiteľa hovorí v § 8 ods. (1) " Nikto nesmie klamať spotrebiteľa, najmä uvádzať nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepresné, nejasné, dvojzmyselné alebo prehnané údaje....". Teda cena predávaného tovaru vyznačená na cenovkách v okamihu ponuky je nižšia, než cena toho istého tovaru skutočne účtovaného pri pokladni. Nedávno za takýto priestupok pohrozil súd spoločnosti Carrefour.
Ak si totiž kupujem len jeden výrobok, pri pokladni sa mi cena nesčítava, ale navyšuje. Jednoznačne povedané, zákon č. 520/2003 Z.z. pripustil legálne klamanie spotrebiteľa, keď cena v ponuke nezodpovedá cene pri účtovaní. Tak ako hovorí naše staré dobré príslovie "korunka ku korunke... a tam kde sa denne obracajú milióny, sa aj niečo nazbiera.
Agentúra spotrebiteľských informácií Slovenska (ASIS), 041/562 59 92, tercslovanet.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.