hotová až na konci októbra. Ako oznámila Rada EÚ, koncom júna sa začnú textom zaoberať jazykoví a právni experti, ktorí musia zabezpečiť, aby bolo znenie ústavy úplne zhodné vo všetkých 21 oficiálnych jazykoch EÚ, vrátane slovenčiny.
Podľa Rady EÚ by všetky úpravy mali byť hotové do konca októbra 2004 a až potom bude ústavná zmluva pripravená na podpis. Holandsko, ktoré bude v tom čase predsedať únii, nevedelo zatiaľ uviesť, kedy a kde sa uskutoční slávnostný podpis ústavy. Je však známy záujem Talianska, aby k podpisu došlo v Ríme, kde sú uložené základné zmluvy o EÚ. Práve Taliansko chcelo počas svojho predsedníctva v druhom polroku 2003 rokovania o ústave uzavrieť, nepodarilo sa to však kvôli sporu okolo systému hlasovania. Hoci na konečný text bude treba ešte pár mesiacov čakať, Rada EÚ tento týždeň poslala členským štátom a na internete zverejnila aspoň predbežné celkové znenie ústavy.
Hlavnú časť textu tvorí návrh Konventu, k nemu je pripojených niekoľko dodatočných dokumentov s dohodnutými zmenami v sporných otázkach, kde sa znenie oproti pôvodným návrhom menilo. Ústava sa skladá z preambuly a štyroch častí. Prvá pojednáva o vzniku a cieľoch EÚ, základných právach obyvateľov únie, právomociach a inštitúciách EÚ, možnosti štátu vystúpiť z únie. Druhú časť ústavy tvorí Charta základných práv, tretia najrozsiahlejšia podrobne rozoberá fungovanie EÚ, jej politiky v jednotlivých oblastiach i spôsob rozhodovania, štvrtá časť obsahuje všeobecné a záverečné ustanovenia. Predbežný text európskej ústavy má 325 strán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.