O hľadaní podpory v parlamente hovorí politológ Luboš Kubín z Ústavu politických vied SAV.
Prečo sa premiér a jeho SDKÚ chcú spoliehať na poslancov, ktorí boli donedávna proti nemu?
"Mikuláš Dzurinda kopíruje mocenskú politiku svojich predchodcov a možno chce využiť vydieračský potenciál na poslancov, ktorí pochádzajú z ekonomických kruhov HZDS. Nedá sa vylúčiť, že tí za určitý ekonomický bonus alebo problémy súvisiace s vyšetrovaním mu pomôžu udržať politické prežitie vlády."
Poslanec Gustáv Krajči povedal, že ak sa niektorí nezávislí poslanci k tomu zaviažu, klub nezávislých sa rozpadne. Môže sa to stať?
"Klub nezávislých nikdy nebol homogénny. Myslím si, že Mikuláš Dzurinda sa už dávnejšie pokúšal získať rôznymi spôsobmi aspoň to, aby neexistovala taká väčšina, ktorá by spôsobila pád vlády. V parlamente v tých tekutých väčšinách je jedna stabilná väčšina, ktorá si neželá predčasné voľby."
Predčasné voľby si zrejme neželá okrem nezávislých ani SF. Keby sa hlasovalo o dôvere vlády, podporili by Dzurindu?
"Keby hrozili predčasné voľby, pravdepodobne by skupina nezávislých poslancov, možno aj SF, hlasovala tak, aby vláda nepadla. Pre veľkú skupinu poslancov by predčasné voľby znamenali koniec ich politickej kariéry."
Vyhovuje im, keď sú nezávislí a vládne strany musia za nimi chodiť prosiť o hlasy?
"Zvyšuje sa ich politická váha v situácii, keď vláda je menšinová."
Keby sa Dzurindovi podarilo podchytiť niekoľko nezávislých poslancov, mohlo by sa stať, že vláda nepadne, ale ani neprejdú dôležité reformné zákony?
"Môžu udržať vládu do konca volebného obdobia aj s hlasovaním o štátnom rozpočte, ale možná je aj tichá dohoda s Vladimírom Mečiarom o pasívnom tolerovaní vlády."
HZDS nemá záujem o pád Dzurindovej vlády?
"Okrem Roberta Fica a jeho Smeru si podľa mňa nik nepraje predčasné voľby."
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.