predstaviteľa SR sprevádzajú premiér Mikuláš Dzurinda, minister zahraničných vecí Eduard Kukan a minister obrany Juraj Liška. Istanbulský summit bude vôbec prvou schôdzkou lídrov aliancie po jej marcovom rozšírení, pričom Slovensko sa jej podobne ako Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rumunsko a Bulharsko bude zúčastňovať vôbec po prvýkrát ako plnoprávny člen podieľajúci sa na rozhodovacom procese.
Najvyšší predstaviteľ SR by mal v rámci summitu absolvovať bilaterálne stretnutia so svojimi partnermi z Litvy, Rumunska, Turecka, Poľska, Chorvátska a Albánska. Spolu s premiérom a ministrami sa v pondelok zúčastnia na zasadaní Severoatlantickej rady (NAC). V utorok je na programe summit Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC). Tematickými piliermi istanbulského summitu budú "operácie, partnerstvá a spôsobilosti", pričom dominantnými témami budú Irak a Afganistan.
Dzurinda: Povinnosťou demokratického sveta je pomôcť v Iraku
Je v záujme demokratického sveta prispieť k pozitívnej zmene v Iraku a je to aj jeho povinnosťou. Mimo týchto snáh nebude stáť ani Slovensko. "Čo budeme vládať, to aj urobíme," povedal včera v Istanbule premiér Mikuláš Dzurinda. "Je to nová výzva a nová šanca pre Irak, pre región, ale aj pre Slovensko, lebo čím bude tento región bezpečnejší, tým lepšie aj pre nás," dodal.
Rovnakého názoru je aj prezident Ivan Gašparovič. Myslí si však, že "sa treba zamyslieť aj nad tým, čím chceme prispieť, či to budú tie isté práce, ktoré v Iraku vykonávame teraz, alebo či to bude niečo iné." "Bude to závisieť aj od parlamentu, do akej miery bude s možnou ďalšou účasťou (slovenských vojakov v Iraku) súhlasiť," tvrdí Gašparovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.