bavorákov a drahých zahraničných áut však nepatrilo bohatým ukrajinským pašerákom cigariet, ale premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, ktorý sa tam spolu s niektorými členmi klubu SDKÚ v NR SR zúčastnil na neformálnom stretnutí s nezávislými poslancami NR SR. Hoci v pôvodnom programe bolo aj kúpanie vo vlnách Šíravy, účastníci napokon kvôli vrtochom počasia uprednostnili relax v bazéne blízkej zotavovne ministerstva obrany, ktorý im promptne a hlavne zadarmo vybavili rezortný minister Juraj Líška.
Keď sme ráno náhodou išli okolo, okrem premiérových ochrankárov sme videli z auta vychádzať viacerých nezávislých poslancov NR SR. Okrem (ex)členov Ľudovej únie sme zahliadli aj exministra R. Nemcsicsa, popradského primátora A. Danka a exkomunistu H. Arvaya. "Zavolal si nás pán premiér, že chce s nami podebatovať a dohodnúť sa s nami na spolupráci s vládnou koalíciou. Ja osobne nie som proti, veď poznáte moje predchádzajúce vyjadrenia, že budem spolupracovať aj s čertom. Počkajte dve, maximálne tri hodinky a poviem vám, ako sme dopadli," uviedol pre náš denník dnes už nezávislý poslanec Arvay.
Tomu predpoveď veľmi nevyšla, lebo ešte ani po šiestich hodinách obe zúčastnené strany nedospeli k dohode. Ako sme sa dozvedeli, problémom bolo najmä "odstupné", ktoré M. Dzurinda sľúbil poslancom v prípade, ak budú hlasovať podľa koaličných nôt. "To je snáď zlý vtip? Veď za poldruha milióna dnes nekúpim ani poriadne auto. To keď som bol ešte za Mečiara šéfom VÚB, tak sme si dali aj dvojmiliónové ročné odmeny a potom aj odstupné, keď sme kvôli nástupu vašej prvej vlády museli odtiaľ odísť. Mám predsa svoju hrdosť, ja pod tri melká neidem!" bolo spoza dverí počuť rozhorčený hlas poslanca Ján Gabriela.
Finančne ešte ďalej zašiel jeho bývalý stranícky kolega z Ľudovej únie Ladislav Polka, ktorý vyhlásil, že keď v Košiciach bolo "všimné" na odsúhlasenie investície pre nové obchodné centrum 5 miliónov Sk, tak by premiér mohol dať toľko aj im. "Ešte vám zostali nejaké milióny z privatizácie SPP, nechápem, na čo ich držíte v bankách a nedáte to nám? Kde by bola zdravotná reforma bez našich hlasov? Vidíte, už predtým sme preukázali dobrú vôľu, teraz je rad na vás. Vy potrebujete nás, my zas vás. My vieme, že sa už nikdy do parlamentu nedostaneme, a preto si musíme zarobiť ešte predtým, než sa ocitneme na Úrade práce."
O čo ťažšie sa rokovalo s členmi ĽÚ, o to ľahšie to išlo s bývalými poslancami koaličných strán. Najmenší problém bol s Antonom Dankom, ktorý nechcel pre seba ani korunu. Svoj postoj zdôvodnil tým, že hlasoval za programové vyhlásenie vlády a preto je jeho povinnosťou ho dodržiavať. Na druhej strane však navrhol M. Dzurindovi, aby vláda venovala väčšiu pozornosť Popradu a jeho okoliu. Premiér nepovedal nie a k už sľúbeným 300 miliónom na výstavbu novej športovej haly v meste sľúbil ďalších 200 miliónov korún na urýchlenie stavby diaľnice medzi Mengušovcami, Svitom a Popradom. Ľahký priebeh mala aj dohoda s Róbertom Nemcsicsom, ktorý akceptoval návrh E. Kukana, že ak sa vzdá svojho mandátu a na jeho miesto nastúpi lojálny poslanec za ANO, môže sa od 1. septembra nechať oslovovať titulom slovenský veľvyslanec v Prahe. Napokon sa o pol ôsmej večer podarilo dohodnúť aj so zvyšnými poslancami, ktorí podľa našich informácií jednorázovo dostanú sumu 3,5 milióna Sk.
"Ja si myslím, že je to férová dohoda. Navyše sme dostali prísľub, že to nemusí byť po finančnej stránke všetko a preto odchádzam odtiaľ spokojný," povedal nám M. Ábelovský.
Samozrejme, že sme chceli poznať aj reakciu Mikuláša Dzurindu, no príliš zdieľny nebol. "Už som sa na túto tému viackrát vyjadril, a preto, ak dovolíte, teraz už nebudem. Navyše neviem o tom, že by som tu mal s niekým rokovať. Bol som si len zabehať," skonštatoval M. Dzurinda tesne predtým, než nasadol so svojho auta.
Premiérov hovorca bol len o čosi ochotnejší. "Predseda vlády na tomto stretnutí informoval o situácii v koalícii a o svojom záujme riešiť stratu poslancov z klubov SDKÚ a ANO prostredníctvom nezávislých poslancov. Pán premiér vyslovil zámer uzavrieť zmluvu medzi koalíciou a niektorými nezávislými poslancami, no zatiaľ sme nehovorili o tom, či to má byť písomná alebo ústna a ani o ďalších podrobnostiach," tvrdil po rokovaní.
Hoci od premiéra ponáhľajúceho sa späť do Bratislavy sme sa veľa nedozvedeli, podpredsedu SDKÚ Milana Horta sme po ťažkom rokovaní našli v bazéne Vojenskej zotavovne. Počas prestávky medzi dvoma krauliarskymi šprintmi nám ochotne poskytol zopár informácií nielen zo zákulisia rokovaní. "Nechápem toho babráka Fronca. On si možno ešte doteraz naivne myslí, že na nezávislých poslancov sa dá apelovať iba poukázaním na ich kresťanské alebo morálne hodnoty. Pýtam sa, kde ten človek žije? Azda si nemyslí, že zdravotnícka reforma nám predtým prešla iba vďaka tomu, že páni z Ľudovej únie v sebe náhle objavili sklony k zlepšeniu zdravotníctva v krajine. Boli sme to my, ktorí sme ich spolu s jednou našou finančnou skupinou motivovali a mali sme o ich hlasy postarané. Lenže minister Fronc to neurobil a potom sa čudoval, že mu ku spoplatneniu školstva chýbali dva hlasy. Aj my sme síce kresťanskou stranou, avšak vieme, že hodnotový rebríček na Slovensku je postavený na financiách. A keďže ich naša strana z rôznych fondov, ktorých pôvod vás pán redaktor vôbec nemusí zaujímať, má, tak ich potom reinvestujeme. Aj táto dnešná dohoda signalizuje, že sme sa pohli správnym smerom a vďaka našim peniazom budú na Slovensku úspešne pokračovať reformy. Škoda, že u nás nie je viac takých strán ako je SDKÚ, ktorým by až tak veľmi záležalo na rozvoji našej krásnej vlasti," povzdychol si M. Hort a spokojný vyšiel z bazénu. Ešte predtým nám však potvrdil, že zmluvu s vládnou koalíciou napokon v sobotu podpísali Miroslav Ábelovský, Ivan Kiňo, Ján Gabriel, Ladislav Polka, Igor Pinkava, Herman Arvay, Róbert Nemcsics a Anton Danko. Koalícia má tak v NR SR teraz aj spolu so Zuzanou Plhákovou 76 zo 150 mandátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.